0150attilu 5Hunové pocházeli z kmenů Střední Asie a vedli nomádský životní styl. Ve 4. století odstartovali velké stěhování národů.Evropské kroniky Huny poprvé zmiňují ve 2. století našeho letopočtu. V roce

375 se usadili v Panonii, v dnešním Maďarsku. Attila je legendární vládce mnoha kmenů Hunů a jeho jméno je i po 1 500 letech stále živé. Vyvolával strach, bázeň i obdiv. Vytvořil obrovskou říši, která prakticky pokrývala celou střední a východní Evropu.

Podivná smrt o svatební noci

Na jaře roku 451 Hunové dobyli a zničili galská města Trevír, Kolín nad Rýnem, Remeš a blížili se k Orleansu. Galům přišla na pomoc římská armáda. Attila ustoupil ke Katalaunským polím, kde se odehrála rozhodující bitva. Attilova armáda byla poražena a za dva roky se stárnoucí hunský král oženil s germánskou dívkou jménem Ildikó. Podle starých záznamů byl vůdce Hunů po svatební noci nalezen mrtev v kaluži krve. Vina samozřejmě padla na Ildikó. Hunové však nechtěli, aby si jej lidé pamatovali jako muže, kterého zabila žena. A tak se rozšířila zpráva, že zemřel ve spánku po nádherné noci se svou mladou manželkou.

0150attilu 2Trojitá rakev pro válečníka

Tělo válečníka bylo uloženo do zlaté rakve, která byla vložena do stříbrné rakve. A ta byla umístěna do železné. V blízkosti pohřebiště Attily byly položeny různé ozdoby, zbraně a koňské postroje získané v nesčetných bitvách. Hrobka hunského krále je však na utajeném místě a ti, kteří si mohli polohu zapamatovat, byli zabiti v den pohřbu. Archeologové si stále lámou hlavu nad tím, kde byl slavný vojevůdce pohřben. Podle některých teorií by hrob s pokladem mohl být někde na území Panonie (dnešní Maďarsko), Rumunska, Slovenska nebo Srbska. A dokonce i na Moravě.

Neúspěšná pátrání

Na Slovensku hledal na 18 metrů vysokém kopci zvaném Hrádok, nedaleko obce Priekopy, český inženýr František Štěpán. Po tom, co do akce ve 30. letech minulého století investoval několik desítek tisíc korun, a po mnoha nezdarech, aniž poklad našel, pátrání ukončil. Mnozí záhadologové pokračovali v rakouském Burgenlandu nebo u švýcarské Basileje. Rovněž bez úspěchu. Pátrači se rozdělili na dvě skupiny. Jedna hledala na dně Dunaje, kde bylo nalezeno mnoho artefaktů Římské říše. Attilův hrob s pokladem tu však nebyl. Druhá skupina začala pátrat po písemnostech. V Národní knihovně v Budapešti badatelé objevili knihu starou 800 let, ve které byla zmínka o vojevůdci „Arpádovi“, jenž žil asi 540 let po smrti Attily a podle záznamu si přál být pohřben blízko Attilova hrobu.

Je objev na dosah?

Kde je pohřbený Arpád (zakladatel dynastie Arpádovců) je známo, a tak se pozornost lovců pokladů zaměřila sem. V hloubce 12 metrů objevil radar vzduchovou kapsu a kovové předměty. Speciální sonda ukázala jakousi dutinu a jednoznačně lidskou rukou opracované kameny. Pro pátrače však vyvstal před dalšími pracemi nelehký úkol - získat povolení ke kopání a také sponzory, kteří uvěří, že objev Attilova hrobu a jeho tajemství je na dosah. Jenže, přinesl by jim případný nález slávu a peníze? Na hrobce by totiž měl být nápis - Fulgur conditum (zakopaný hrom), který narušitele varuje před temnou silou střežící Attilovo tělo.

Petr Vokáč

Foto: archiv a Pixabay

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672995
DnesDnes695
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1645
Tento měsícTento měsíc17887

Partnerské weby

apartman banner