2301jakéLidé, kteří prožili klinickou smrt, většinou uvádějí, že vnímali vyrovnanost a smíření. Fyzickou bolest necítili a spousta z nich viděla tunel se světlem. Podle některých vědců mohou blažené pocity souviset s hormony štěstí, které se při umírání automaticky uvolňují, aby

byl „odchod na věčnost“ snadnější, aby byla smrt snesitelnější. Má to však háček. Zdaleka ne všichni resuscitovaní si totiž odnesli jen pozitivní vjemy a zážitky. Hovoří o nich proto neradi a leckdy u nich přetrvává určité trauma.

Spatřil bránu pekelnou?

Američtí psychiatři mapovali i jejich zážitky, v nichž převládaly strach, panika, pocit nicoty a beznaděje. Jistá žena, která se pokusila o sebevraždu, například uvízla v temné prázdnotě, nemohla se pohnout. Jiná žena popsala pustou krajinu, v níž potkávala jen temné a ztracené, němé, duše. Jeden univerzitní profesor byl pro změnu napaden a roztrhán zlomyslnými bytostmi a další muž během infarktu padal do hlubin Země. Zastavil se až u zrezivělé brány a prý s naprostou jistotou věděl, že vede do pekla. V panice se začal škrábat zpátky nahoru a probudil se na operačním sále. Někteří lidé berou děsivé zážitky z klinické smrti jako varování a poslední šanci, jak změnit svůj život k lepšímu. Další hledají racionální zdůvodnění a většinou zaujmou stanovisko, že šlo o halucinace způsobené nedostatkem kyslíku v mozku. Třetí skupina po děsivém zážitku musí vyhledat pomoc psychoterapeuta.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2609755
DnesDnes439
VčeraVčera689
Tento týdenTento týden4707
Tento měsícTento měsíc17725

Partnerské weby

apartman banner