0305uluru22Uluru, anglicky Ayers Rock, je mohutný oranžovo - hnědý oválný skalní útvar, jenž vznikl různými geologickými procesy asi před 680 miliony lety. Nachází se v Austrálii, 340 km jihozápadně od města Alice Springs. Skála je součástí

Národního parku Uluru - Kata Tjuta, který zaujímá 1 300 kilometrů čtverečních. Útvar je dlouhý a široký přes tři kilometry, vysoký je 348 metrů a pokrytý rovnoběžnými rýhami hlubokými až dva metry. Základna je členitá, s jeskynními malbami a řezbami na kamenech. Místní domorodci se považují za strážce této posvátné skály, která je pro ně magickým místem pro rituály.

Co způsobují deště a hurikány?

Prvním Evropanem, který v roce 1872 uviděl Uluru, byl cestovatel Ernest Giles. Všiml si skály z břehů blízkého jezera, ale nemohl se k ní dostat. O rok později popsal skálu australský průzkumník William Goss a objev pojmenoval Ayers Rock podle guvernéra jižní Austrálie Henryho Ayrse, pozdějšího předsedy vlády. (Dnes je severně od Uluru letovisko Yulara s rekreační oblastí a turistickými službami a s letištěm Ayers Rock.) Ačkoli se skála nachází ve středu pouště, každoročně v regionu řádí hurikány a několikrát do roka i silné deště. Když začíná období dešťů, z vrcholu útesu odtéká velké množství vody a vytváří iluzi malých, ale četných, vodopádů. Jakmile hornina zvlhne, její barva se změní ze šedé na různé odstíny - od červené až po hnědou. A nejen to...

Magické místo Anangů

Pískovec Uluru je bohatý na horniny obsahující aluminium a křemičitany. Tím získává načervenalý nádech. Celý útvar je znám tím, že během dne mění své barvy od oranžové přes jantarovou až ke karmínové, podle toho, jak postupují sluneční paprsky. Při západu slunce je barva oranžová. Celá posvátná oblast byla v roce 1985 australskou vládou navrácena domorodců, Anangům. Od října roku 2019 je skála pro návštěvníky uzavřena. Jako alternativa se nabízí turistická trasa kolem Uluru. Po obvodu skály se nalézají místa spojená s rituály Anangů, kam se v rámci respektu k jejich kultuře nesmí vstupovat. Rovněž je zakázáno fotografování, takže nových snímků tohoto mystického přírodního divu mnoho není. Vloni byla zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Petr Vokáč

 

DODATEK

Sníh v poušti

Oblast okolo Uluru po většinu roku zažívá suché a horké počasí s typickými denními a nočními teplotními výkyvy jako v poušti. Od května do června (v Austrálii je to zimní období) je během dne celkem chladno. V noci může teplota klesnout pod nulu. V roce 1997 byl na Uluru dokonce sníh. Nejteplejším měsícem je prosinec, denním maximum je 40 – 43 ˚С. Často se tu ale vyskytují sucha, množství srážek kolísá a nepřesahuje 300 mm za rok.

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2732162
DnesDnes312
VčeraVčera458
Tento týdenTento týden312
Tento měsícTento měsíc770

Partnerské weby

apartman banner