0105kdoŠikmá kruhová věž z bílého mramoru ve městě Pisa je jedním ze symbolů Itálie. To, že vydržela až do dnešních dnů, se považuje za zázrak. Stavba šestapadesát metrů vysoké věže na Náměstí zázraků byla

zahájena v roce 1173, ale už krátce po začátku stavby se začala naklánět. Důvodem byly nepříliš hluboké základy v měkké hornině. Zajímavostí ovšem je, že se původně věž nakláněla na opačnou stranu. Její první stavitelé se rozhodli náklon vyrovnat tím, že do země k základům házeli kameny a větve. Věž se sice narovnala, ale později se začala naklánět znovu - ovšem na opačnou stranu.

Zřícení hrozilo už od začátku

Za to, že se dodnes nezřítila a byla dokončena, vděčí lidstvo výstřednímu géniovi a městskému rodákovi Bonannu Pisanovi, který navrhl techniku, jež by věž v nestabilní půdě dostatečně zafixovala. Podle místní pověsti se to ovšem stalo i proto, že uznávaný stavitel se poté, co v roce 1298 změřil olovnicí hrozivé vychýlení stavby, vyděšený z výsledku měření hned následující noci spojil pomocí černé magie s ďáblem a upsal mu svou duši. Samozřejmě za to, že mu pomůže stavbu zachránit. Jiná legenda tvrdí, že se pro změnu spojil s mocnostmi nebeskými. Pravda je, že stavitel byl i jinak pro své vrstevníky postavou poněkud záhadnou a výstřední. Ač si ho město Pisa doslova hýčkalo, žil i na svou dobu v neuvěřitelně nuzných podmínkách. Neměl ani vlastní dům a celé roky přebýval jen v ateliéru na staveništi, což byla obyčejná kůlna (její roční pronájem představoval přitom Pisanův týdenní plat…). Stejně prostě chodil i oblékaný, neměl ani ženu a rodinu a jediným člověkem, který vydržel po jeho boku, byl jeho sluha a zároveň pomocník ve stavební huti.

Chytré řešení

Ovšem nápad tohoto podivína (který je v odborných kruzích přirovnáván k Michelangelovi), jak zachránit svou životní výzvu, byl geniálně jednoduchý a ďábla k tomu pravděpodobně ani nepotřeboval. Stavitel se pokusil zastavit další naklánění tak, že poslední dvě patra projektoval mírně nakloněná na druhou stranu, aby se změnilo těžiště věže, a stejným způsobem posunul i umístění zvonů ve zvonici na jejím vršku. Díky tomu se opravdu naklánění zpomalilo, ale i tak sešlo z původního velkolepého záměru města Pisy postavit nejvyšší zvonici své doby na světě. Stavba věže byla ukončena ve výšce 56 metrů v šestém patře v roce 1373, přesně 200 let po jejím zahájení.

Stavba přežila i zemětřesení

Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, a platí to i v případě šikmé věže v Pise. Nový výzkum po roce 1990 totiž ukázal, jak je možné, že stovky let stará stavba, navíc s posunutým těžištěm, dokázala přežít nejméně čtyři silná zemětřesení, která od doby jejího vzniku postihla tuto oblast Itálie. Paradoxně to, že narušená stavba při nich nespadla, způsobilo podle vědců z Bristolu to, co se jí původně málem stalo osudné - značná výška a tuhost věže spolu s měkkostí půdy na které stojí. Věž totiž při zemětřesení nerezonuje. I tak se ale náklon věže v minulém století začal opět zvětšovat, a tak byla po roce 1990 znovu fixována železnými lany a dalšími technickými způsoby, takže v současnosti už její vychýlení není 5,5 stupně, ale „jen“ 4 stupně, což znamená asi čtyři metry. A tak bylo toto unikátní dílo v roce 2001 opět otevřeno pro veřejnost.

(bla)

Foto: archiv a Pixabay

DODATEK

Větší sklon než šikmá věž v Pise má pagoda Chu-ču, která se nachází v čínské Šanghaji. Je devět set let stará a kdysi sloužila jako obří schránka pro buddhistické památky. Její vychýlení činí neuvěřitelných sedm stupňů! Bohužel se nedochovaly žádné plány ani záznamy, takže lze jen těžko zjistit, jak to tehdejší stavitelé dokázali.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767826
DnesDnes140
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1115
Tento měsícTento měsíc15509

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab