0106obl00Uctívaná i krutě pronásledovaná. Magická a tajuplná. Neuchopitelná a svéhlavá. Taková je kočka. Je také čím dál více oblíbenějším domácím mazlíčkem, kolem kterého je i dnes spousta otazníků. I když se domníváme, že ji známe dokonale, nedaří se

nám ji zcela pochopit. A možná se nám to ani nikdy nepodaří. Kdy přesně se podařilo kočku domestikovat, není zcela jisté, ale kosterní nálezy dokazují, že poblíž lidských příbytků se pohybovala před více než deseti tisíci lety. Kočka domácí pochází nejspíše z kočky divoké.

Od uctívání k zatracování

Mnoho se o kočce lze dozvědět již ze starého Egypta, kde byla velmi ceněným společníkem. Intenzivním lovem malých hlodavců zachraňovala cennou úrodu. Věřilo se, že dokáže zachránit člověka před zlem a její přítomnost se přičítala vůli bohů. Měla tedy i své božstvo. Bohyně Basted byla zobrazována s kočičím tělem a lví hlavou, později s tělem ženy a kočičí hlavou. Kočka proto byla pohřbívána se všemi poctami a tělíčko byla balzamováno. Pokud v domácnosti zemřela kočka, lidé si holili obočí. Dávali tím najevo smutek. Jestliže kdokoli kočce ublížil, nebo ji dokonce zabil, zaplatil daň nejvyšší - byl popraven. Stejně ji ctili v Řecku, v Číně i Japonsku, v Anglii či Skotsku. Dopustit na ni nedal ani Karel IV. Vše se změnilo s nástupem inkvizice, která jí začala přisuzovat zlé schopnosti, spojovat ji s ďáblem. Často tedy byla i krutě mučena a zabíjena. Tuto dobu temna má lidstvo naštěstí za sebou, a tak se kočka stala opět oblíbeným a vyhledávaným společníkem.

Malá léčitelka a ochránkyně

Svérázná povaha této malé šelmy, její nespoutanost, nutila lidi uchopit alespoň část z toho, čím je obdarována. Je jí přisuzována velká spousta nadpřirozených schopností. Již v Egyptě byla spojována se Sluncem. Věřilo se, že zahání zlé síly, přináší dobro a požehnání. Mělo se za to, že ten, kdo ji vlastní, má zajištěnou plodnost ve všech směrech. Protože přinášela hojnost, lidé si ji snažili všemožně naklonit. Například tím, že jí nosili různé dary a pamlsky. Měla údajně otevřenou cestu do světa duchů, byla s nimi v neustálém spojení. Možná proto se také držela v dostatečné vzdálenosti od nebožtíků. Věřilo se, že pokud se přiblíží k tělu, může duši zemřelého uchvátit. Kočky prý velmi dobře promlouvají prostřednictvím snů. Mohou svého majitele varovat, sdělovat to, co potřebují. Mohou tak prý dokonce předpovídat budoucnost. Každopádně nové výzkumy ukazují, že kočka může být člověku skutečně velmi prospěšná. Hlazení kočičího kožíšku má snižovat krevní tlak a uklidňovat, příznivě působí na srdeční činnost. Vrnění koček rozhodně uklidňuje mysl a odbourává negativní myšlenky. Její přítomnost zaručuje kvalitní a klidný spánek. Kočka si lehá tam, kde jsou negativní zóny. A co je opravdu úžasné - přetváří je na pozitivní.

Co všechno se může naučit?

I když jsou Češi považováni za národ pejskařů, kočka psí společníky začíná předhánět. V domácnostech, nejen u nás, ale prakticky ve všech evropských státech, začíná zastávat důležité místo. V Česku je jich chován zhruba milion, jako domácí mazlíček kočka zcela vede například ve Velké Británii. Vědecké výzkumy dokonce prokázaly, že právě Britové kočkou často nahrazují partnera. Oblíbena je hlavně pro svou nenáročnost, ale i osobitou povahu. I když si kočka dělá, co chce a jak chce, lze ji velmi dobře vycvičit. Zvládne různé povely, dokáže se naučit dokonce aportovat. Běžně lze dnes potkat chovatele v parku s kočkou na vodítku. Celkem snadno je schopna se naučit chodit na toaletu a ovládat pákovou baterii, tedy pustit si třeba v koupelně vodu pro ni také není žádný větší problém. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud jí vadí tma, naučí se i rozsvítit si v pokoji. Jedná se o zvíře velmi inteligentní. Kočka je považována za skvělého společníka, léčitele, průvodce duchovním i oním světem. Pokud se necítíte dobře, soucítí s vámi a uklidní vás. Není divu, že v zooterapii (pod názvem felinoterapie) má své stabilní místo. A její případné výkyvy nálad? Ty k ní prostě patří.

Naďa Kučerová

Foto: Naďa Kučerová a archiv

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698791
DnesDnes119
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2309
Tento měsícTento měsíc13625

Partnerské weby

apartman banner