0709tip 1Křížová hora v Lužických horách se tyčí směrem od Jedlové na vrchu původně nazývaném Kraví hora. Poutní místo patří k nejnavštěvovanějším a nejčastěji fotografovaným. Je opředené legendami.Vznik Křížové hory se datuje do

začátku 17. století, kdy zde farář Wenzel Gürtel vztyčil dřevěné kříže, o které se staral. Postupně kříže nahradila zděná zastavení, kterých je jedenáct. Na samém vrchu hory byla vybudována dřevěná kaple s dalšími dvěma zastaveními. Za následný rozkvět se zasloužil další farář Gottfried Liessne, který pocházel ze Šluknova. Jednotlivé výjevy z ukřižování Ježíše a kaple mohly být vysvěceny. Vše ale bylo v roce 1779 zničeno prudkou vichřicí. Nové kamenné stavbě byl základní kámen položen roku 1783, jenže krátce před dokončením byly soukromé kaple zrušeny a stavba tedy zastavena. Vše, co se na Křížové hoře nacházelo, bylo nabídnuto k prodeji. Novým vlastníkem se stal místní notář a rozhodl se nechat stavby strhnout. Než ale stihl dílo zničit, těžce se zranil a krátce na to zemřel. Díky milodarům místních lidí se podařilo vybrat potřebnou částku na dostavbu a opravy, kaple mohla být dokončena. Později došlo k vysvěcení kaple.

Zjevení Ježíše ve snu

Podle legendy měla zdejší rodina se sedmi syny na vybranou. Vírou luteráni měli buď kraj opustit, nebo změnit víru. Rozhodli se sice odejít, ale ještě té noci měli všichni shodný sen. Zjevil se jim Ježíš a volal je zpět. Vybrali tedy nejslabšího člena rodiny, nejmladšího nemocného syna. Dostal za úkol přejít na katolickou víru a postarat se o rodinný majetek. I když se jeho nemoc horšila, nechal na hoře postavit krucifix. K němu se pak o berlích dobelhal a vroucně se pomodlil. Za krátkou dobu se zázračně uzdravil. Událost se rychle rozkřikla a začali přicházet další nemocní. Záhadně se uzdravila malá holčička, za kterou se přišla modlit služebná rodiny. Docházelo k dalším a dalším zázrakům.

Vyhledávané poutní místo

Na samotném začátku křížové cesty lze spatřit učedníky Ježíšovy, Petra, Jana a Jakuba. Sochu modlícího se Ježíše, anděla s kalichem hořkosti. Také sochu sedícího Krista. Za Křížovou kaplí se nachází kaplička Božího hrobu, která vznikla v roce 1759. Uvnitř kaple je na kamenném oltáři socha Krista. Kaplička je vystavěna podle vzoru kaple v Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Byla zde vyhloubena i studna. Dle pověstí se v ní nachází léčivá voda, jež pomáhá hlavně nevidomým, ale také ostatním nemocným. Celý areál je od roku 1964 památkově chráněn. Pravidelně se zde konají Svatojiřetínské pouti.

Text a foto: Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2785510
DnesDnes928
VčeraVčera826
Tento týdenTento týden3628
Tento měsícTento měsíc15621

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab