0710tipPrvní písemné zmínky o hradu Blatná pocházejí z roku 1235, ale založen byl mnohem dříve. Následně místo objevili Slované a vystavěli zde tvrz chráněnou ze všech stran vodou. Nejspíše Bavorové se rozhodli

nehezkou dřevěnou tvrz přestavět na honosné sídlo. Název Blatná má spojitost s okolními bažinami, které sídlu zajišťovaly skvělou ochranu. Rod Bavorů ale vymřel po meči a hrad tak měnil celkem často majitele. Současnou podobu zámek získal kolem roku 1850 za majitele Roberta Hildprandta, kdy prošel posledními novogotickými úpravami. I když byl v roce 1952 zkonfiskován, v roce 1991 byl Hildprandtům navrácen. Současní majitelé se obnově zámku intenzivně věnují.

Kde je ukryto templářské zlato?

Templáři byli původně chudým rytířským řádem, který chránil poutníky při cestě do Jeruzaléma. Postupně se ale stal jedním z nejmocnějších, a také nejbohatších, křesťanských rytířských řádů. Templáři údajně stojí i za vznikem Blatné. Jejich moc a bohatství byly samozřejmě trnem v oku nejednoho panovníka, proto proti nim začal intenzivní boj. Jako první na ně spustil hon v roce 1307 francouzský král Filip IV. Byli zatýkáni a popravováni, ale na našem území se cítili bezpečně. Svůj majetek různě ukrývali po celé Evropě a jedna ze skrýší obrovského bohatství se prý nacházela i na Blatné. Kde přesně by mohl poklad být, je ale tajemstvím. Spekulovalo se o některých místech v podzemí, což je ale vzhledem k tomu, kde se zámek nachází, nemožné. I když existuje mnoho legend o podzemních prostorách pod zámkem, díky všudypřítomné vodě není vlastně kde hledat.

Biskupův prorocký sen

Blatná je tajemstvími doslova protkána. Velmi záhadnou událost zde zaznamenal i následník trůnu arcivévoda František Ferdinand D‘Este. Ten Blatnou před vypuknutím I. světové války navštívil. Když procházel jednou z místností, spadl těžký křišťálový lustr. Dopadl přímo před něj. Zážitek ho vyděsil, vykládal si ho jako velmi špatné znamení. V rychlosti tedy zámek opustil. Nejednalo se totiž o první varování před blížícím se neštěstím. Zlé tušení i sny měla před cestou do Sarajeva také jeho choť Žofie Chotková. Zlý sen tu zažil i biskup Lány. Zdálo se mu, že při procházení nové pošty nalezl dopis s černým okrajem. V dopise mu sám arcivévoda sděloval, že se se svou paní v Sarajevu stal obětí atentátu. Žádal biskupa o zbožné modlitby a lásku a věrnost jeho dětem, jako doposud. I když se biskup okamžitě odebral sloužit za arcivévodu mši, v odpoledních hodinách dostal telegram, že jeho sen se do posledního detailu splnil. Dopis se skutečně dochoval.

Text: Naďa Kučerová

Foto: archiv a Naďa Kučerová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2640330
DnesDnes730
VčeraVčera1013
Tento týdenTento týden4254
Tento měsícTento měsíc10279

Partnerské weby

apartman banner