0410fontana 1U východního okraje historického jádra slovenské metropole se rozprostírá Šafárikovo náměstí s Landererovým parkem. Tato půvabná zelená oáza nabízí kus pestré přírody. Parčíku předchází oddělený ostrůvek

zeleně, který krášlí neobvyklá Kachní fontána. Ta je považována za nejkrásnější v Bratislavě. Autorem pozoruhodného díla je slavný slovenský umělec Robert Kühnmayer. (Jeho podpis rovněž nese světoznámý symbol lázní v Piešťanech, a to kultovní socha „Berlolamače“ instalovaná u vstupu na Kolonádový most.) Kachní fontána zdobí předpolí parčíku od roku 1914. Zejména turisty uchvátí svým netradičním pojetím - základ fontány tvoří pospojovaná hromada balvanů, které symbolizují břeh Dunaje. Na nich dovádí skupinka chlapců, kteří v rámci hry prohánějí a škádlí hejno kachen. A těm ze zobáků tryská voda.

Trest za šikanu

Originální motiv kašny má ale kořeny ve staré pověsti. Ta postupem času dostala více variant. Vypráví o dunajském vodníkovi, kterého přestalo bavit být nadpřirozenou bytostí. Raději opustil bezpečí kalné řeky a skamarádil se s chlapci, kteří na břehu pásávali kachny. Ukázal jim skrytá zákoutí své vodní říše i místa, kde se schovávají obrovské ryby. Jenže nevděční chlapci zeleného mužíka jen zahrnovali posměšky a různě ho trápili. Ve vodníkovi začala růst touha po odplatě. Vše vyvrcholilo, když mu u ohníčku místo pečené ryby podstrčili odpornou žábu. Ještě donedávna milý společník vytáhl bič a kdo utržil ránu, ten zkameněl. Spravedlivou odplatu odnesli tři chlapci a několik kačen. Jiná verze hovoří o vodníkovi, který chlapce pomocí kouzelného proutku přivedl do dunajských hlubin. Tam jim ukázal starého černého sumce, jenž s halapartnou hlídal jeskyni plnou pokladů. Tu nikdy nesmělo spatřit lidské oko. Hodný vodník byl za svůj počin vyhnán na jiný úsek Dunaje a chlapci, kteří odhalili tajemství, se proměnili v kámen.

Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672949
DnesDnes649
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1599
Tento měsícTento měsíc17841

Partnerské weby

apartman banner