0311legendarni 1K západnímu pobřeží Británie se vztahuje několik legend, které vyprávějí o ztracených pevninách. K jedné z nich patří též Lethowsow mezi místem zvaným Land´s End a souostrovím Scilly. Ve Francii se podobné příběhy vyprávěly

od 12. století o pobřeží Bretaně. Dodnes je známá legenda o zatopeném městě Kér-Is v Douarnezské zátoce, jemuž kdysi vládl král Gradlon. Mělo být postavené na kusu země vybíhajícím do moře, přičemž bylo obehnáno ochrannými hrázemi. Králova dcera Dahut se však spřáhla s nepřítelem a jedné noci ukradla klíč od stavidel. Když je pak otevřela, město bylo zatopeno a na koni se zachránil jenom král Gradlon. Bretaňci takovým příběhům přikládali značnou váhu, což dokládá skutečnost, že ještě v roce 1792 hořela v quimperském chrámu Panny Marie svíce za to, aby se blízký pramen nevylil a nezatopil město.

Záhadné Lethowsow

Bezejmennou zemi v Cornwallu, která měla zmizet pod mořem, zmiňuje jako první William Worcester v 15. století. Hovoří přitom o lesích, lukách a sto čtyřiceti farních kostelech, ležících pod vodou mezi ostrovem St. Michael´s Mount u Cornwallu a ostrovy Scilly. O sto let později tuto zemi znalec starožitností Richard Carew identifikoval jako Lethowsow. Právě on vypráví příběh o tom, že když se moře přes zemi přelilo, unikl pouze jeden muž na bílém koni. Richard Carew rovněž ztotožnil Lethowsow s Lyonesse - tedy místem, odkud měl podle tajuplných artušovských legend pocházet Tristan, synovec cornwallského krále Marka. Původní podoba tohoto jména však zní „Leonois“ a naznačuje, že Lyonesse představovalo skotské Lothian. Legendy o ztracené zemi v Cornwallu se zřejmě mohly opírat o předměty nalezené v moři nedaleko skal Seven Stones, jimž se v kornštině říká Tregva - tedy příbytek. Rybáři v těchto místech totiž měli z vody vytahovat velké množství dveří i oken.

Kam se podělo souostroví Scilly?

Písemné zprávy se až do 4. století našeho letopočtu zmiňují o souostroví Scilly a archeologické výzkumy napovídají, že je v římské době zaplavilo moře. Oceánografové jsou však přesvědčeni, že ústup země kolem Británie v rané době železné byl postupný. Je tedy možné, že legendy o zatopených říších vznikly dílem z pozorování zatopených budov i lesů a zčásti vycházejí z pradávného příběhu, na odlišných místech světa různě přetvářeného, jenž má spojitost se zmizelou Atlantidou.

(vel)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672942
DnesDnes642
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1592
Tento měsícTento měsíc17834

Partnerské weby

apartman banner