2312hypnźa"Opakovaně se snažím skoncovat s kouřením, ale zatím marně. Jeden známý tvrdí, že by mi mohla pomoci hypnóza. Jak moc je účinná?" zajímá Ivana T. z Mostecka.

Skoncování s kouřením nebo pitím alkoholu patří k

nejčastějším novoročním předsevzetím. A většinou pak konec února je okamžikem pravdy. Kdo vydrží tak dlouho, má už téměř vyhráno. Ti, jimž se to nepovedlo, mívají psychickou krizi ze selhání a bojí se dalšího neúspěchu, místo aby si uvědomili jeho příčiny.

Proč člověk neuspěl?

Někdo si naordinuje "samoléčbu", jiný se spoléhá na reklamou propagované metody. V případě kouření jde hlavně o náplasti, žvýkačky, pastilky. Šarlatáni ovšem nabízejí i zázračné bylinky, doplňky stravy, speciální odvykací kúry, „unikátní“ (a logicky drahý) přístroj, který změří vibraci nedopalku (?!) a přenese do těla opačné vibrace, jež údajně potlačují chuť kouřit. Nejdůležitější ze všeho je ale posílení pevné vůle, nezbytné k jakémukoli odvykání.

Hledání motivace

Psycholog Michal Florian tvrdí, že zná cestu, jak se s tímto problémem vypořádat. Než se k ní ale dostane, věnuje se chybám, které lidé dělají. Podle něj hodně lidí skončí s odvykáním vlastně ještě dřív, než vůbec začne, tím, že závislost bagatelizují. Vždy totiž najdou někoho, kdo je na tom hůře než oni a s tím se srovnávají.Pak těžko hledají motivaci.Časté je také podcenění abstinenčních příznaků. Hlavně v prvním týdnu jsou prý opravdu velmi silné.

"Organismus, zvyklý na pravidelné dávky, vehementně protestuje proti jejich odepření. Nejčastější omyl také je snažit se přestat jen proto, že si to přejí naši blízcí, hlavně děti. Jde sice o silný impulz, ale zdaleka to nestačí. Kdo není pevně rozhodnutý, že skončí proto, že sám chce, nemůže být nikdy úspěšný," upozorňuje psycholog.

Pozor na rituály

Podle psychologa nemá smysl postupné snižování dávek. Tělo si stejně časem „vyžádá“ návrat na původní hodnoty. Úplná hloupost je u kouření přejít na light cigarety, škodí ještě více než ty normální. Při odvykání se také musí odstranit nejen fyzický a psychický návyk, ale také rituály, které si kolem něj postupně člověk vytvořil. A ty bývají zautomatizované, neuvědomělé.

"Typické je třeba zapálit si cigaretu u kávy. Právě v těchto okamžicích, kdy jeden 'slastný' požitek umocní druhý, je třeba dávat největší pozor. Proto se rozhodně nedoporučuje skoncovat s více zlozvyky naráz, například přestat kouřit a pít alkohol prostě už organismus nezvládne," říká Michal Florian.

Buňky v akci

Kdo chce skoncovat se zlozvykem, potřebuje obvykle psychickou pomoc. Komplexní řešení problému nabízí právě hypnóza, ale i u ní je nezbytný předpoklad chtít přestat. Pokud to někdo jen předstírá a ve skutečnosti nechce, nemá to smysl. Terapeut v podvědomí posiluje vůli klienta, odhodlání skončit se zlozvykem, dodá mu odvahu.Dokáže působit na čichové buňky, cigarety lidem začnou páchnout. Pomáhá i s pozitivní stimulací, při touze si zapálit stačí do podvědomí vložit potřebnou informaci. Pak si člověk v duchu řekne: „Kouřit jsem přestal a nikdy už nezačnu!“ Stejně reaguje v situaci, kdy mu někdo „nezištně“ nabízí cigaretu a podobně.

Jan Janula

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698787
DnesDnes115
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2305
Tento měsícTento měsíc13621

Partnerské weby

apartman banner