0315tip 1Dolní Rožínka se nejvíce zapsala do povědomí těžbou uranu. Nový rozmach tak zatlačil do pozadí zdejší půvabné svědky minulosti. Na nich se hlavní měrou podepsal rod hrabat Mitrovských z Mitrovic a Nemyšle. Za éry baroka

Mitrovští zakoupili zdejší zámek a přilehlé panství. Kousek od zámku si noví majitelé později zřídili anglický park. Tehdy se psal konec 18. století a i na syrovou Českomoravskou vrchovinu pomalu přicházela vlna romantismu ovlivněná mytologií, starými bájemi, odkazem dávné antiky či Egypta.

Unikátní park

Hrabě Jan Nepomuk Mitrovský se v Dolní Rožínce intenzivně pustil do díla. Od zámku k nově budovanému parku nechal vysázet upravené stromořadí. Celý areál získal jméno Templ, což můžeme přeložit jako chrám či svatyně. V době svého vzniku se o něm říkalo, že patří k nejkrásnějším zámeckým parkům celé Moravy.

Vedle vstupu se nacházela budova anglických lázní (z ní zůstaly jen nízké zborcené zdi). Opodál se tyčí „egyptský obelisk“, který zosobňuje symbol vědy a společenství. Dědictví starého Egypta se zároveň promítlo do tváře ústřední stavby celého parku, a to Chrámu osvícenství. Drobnou kapli totiž podpírají typické egyptské sloupy. Pod ní se uvnitř umělé jeskyně ukrýval hrob zakladatele parku a jeho manželky Antonie. Později ale byly jejich ostatky převezeny do rodové hrobky v Doubravníku. Do parku dále Mitrovští zakomponovali malý rybník a umělá návrší. Ta se schovávají pod náletem dřevin a ozdobnou nádrž už připomíná pouze terénní prohlubeň. Chrám osvícenství nedávno absolvoval opravu. Teď pestrými odstíny omítky znovu září do zpustlého parku. Zde už dlouhá leta vítězí divoká příroda, i když komplex pomaloučku prochází revitalizací.

Tajemná kulisa pro hostiny

Mitrovští okolí Dolní Rožínky v rámci romantické kulturní krajiny obohatili i o další stavby. Jižně od obce se rozprostírá les Jivina, který s Dolní Rožínkou propojila polní cesta vroubená staletou alejí. Uprostřed lesa návštěvníky překvapí pochmurné ruiny, které připomínají zbytky středověkého kostela. Zubaté trosky zejména za šedivého počasí vyvolají tajuplný dojem s příchutí hororu. Jedná se ale o umělou zříceninu, která panstvu sloužila jako kulisa k hostinám, piknikům a výletům. Poblíž se dříve nacházelo ještě pár menších dřevěných objektů podobného stylu. Nyní toto drsně krásné místo zlidšťuje čerstvě upravená studánka.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767844
DnesDnes158
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1133
Tento měsícTento měsíc15527

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab