0718svatek 3Je to jeden z největších a nejdůležitějších svátků, který vlastně slavíme už od dob starých Keltů. Další názvy jako Beltane, Rudemas, Giamonios, Bheltainn, Čarodějnice, Valpuržina noc nebo 1. máj mají jako základní barevný symbol červenou a

bílou. Dalšími symboly jsou májka, vejce, košíky, květiny, láska a vznik nového života, Bohyně Země, květů, plodnosti a lásky a Pán Lesa a lovu, jako symboly splynutí a vzniku nového života na Zemi.

„Hlas Matky Krajiny“

Svátek Beltaine znamená ve volném překladu veliký jasný oheň, který má za úkol vrátit světlo a teplo na Zemi a očistit Matku Zemi od zlých a nečistých sil chladu, zimy a smrti. Oslavy se konaly vždy první májový den. Podle druidů má Beltaine také magický vliv na lidi narozené kolem této doby. Bylo to připisováno popularitě období mezi Betainem a Samainem, svátkem ohně spojovaným s podsvětní Říší mrtvých. Jde o dvě části pohanského roku, kdy se tyto dva světy prolínají a je možné běžně přecházet ze světa živých do Říše mrtvých. Psychologickou terminologií tyto mýty odhalují most mezi naším nevědomím a podvědomou myslí. Beltaine evokuje a symbolizuje potřebu sebezkoumání a návratu k dávným pohanským základům lidstva. V některých případech se v nás pak probudí „Hlas Matky Krajiny“, jenž vede třeba k pěstování rostlin a možný je i dříve skrytý talent pro zahradničení, o kterém jsme u sebe neměli ani potuchy. Mohou nás najednou také přitahovat záležitosti kolem zeleného prostředí, mnozí se odstěhují z velkých měst do malých vesnic, nebo se zapojí do různých ekologických projektů navrácení země do její původní podoby.

Rituální prvomájová oslava

První máj bývá oslavován písněmi a verši déle, než existují vůbec jakékoli písemné záznamy tohoto data. Jsou to oslavy zrození a nového života ve všech jeho přírodních podobách, čas kdy jsou Bůh Lesa a lovu a Bohyně Země spojeni v posvátném svazku a jejich vztah je završen sexuálním aktem, který symbolicky oplodňuje zvířata, rostliny a zajišťuje nejen úrodu, ale přináší i symbol nového života nadcházející generace lidí, jejich zdraví a prosperitu pro celý nadcházející rok. Nejběžnější rituál oslavy toho spojení je znám jako Velká noc Beltaine. Je to symbolické spojení mužských a ženských principů stvoření, spojení dvou elementů k uvolnění pátého nejsilnějšího elementu a s tím spojeného i vzniku nového života v přírodě na všech úrovních. Při magickém rituálu Velké noci se obvykle vkládá mužský rituální nástroj – většinou nůž nebo posvátná dýka „Athame“ – do ženského rituálního nástroje, představujícího kosmické nebo božské ženské lůno plodnosti, což může být kalich (malý posvátný kotel „cauldron“), ve kterém vložením dýky dochází ke splynutí a uvolnění síly země.

Světu je třeba vrátit rovnováhu

V dobách starých Keltů nepotřeboval člověk veškeré vymoženosti dnešní moderní technicky předimenzované doby, a přesto přežil. Dokázal totiž naslouchat „Hlasu Matky Krajiny“. Věděl, kdy se probouzí rok do nového života, věděl, kdy zasít, kdy sklidit úrodu, kolik uložit na hubené časy temné krutovlády paní Zimy, kdy počít dítě, aby novorozeně přežilo. V současnosti je, bohužel, rovnováha „Matky Krajiny“ velmi silně vychýlena a mnohé dnes moderní trendy tuto nerovnost uměle zesilují. A „Matka Krajina“ se na nás zlobí v podobě epidemií, válek, hladu, pláče, depresí a zoufalství nad současnou životní situací mnohých z nás. A stačí tak málo, aby se všechno opět vrátilo k normálu. Začít opět naslouchat „Hlasu Matky Krajiny“ a svět vrátit do rovnováhy. Svátek Velké noci Beltaine a schopnost naslouchání „Hlasu Matky Krajiny“, směrující nás všechny k opětovnému nastolení rovnováhy, která je tolik důležitá v našem každodenním počínání, jsou stále zakódovány v každém z nás. Stačí je jen probudit a zaposlouchat se do jejich magického hlasu, který odjakživa řídí všechna naše počínání, ať už si to uvědomujeme nebo ne.

Jiřina Dítětová

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733663
DnesDnes118
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1813
Tento měsícTento měsíc2271

Partnerské weby

apartman banner