2218Představujeme10Radim Štěpka z Teplic rád tvoří z přírodních materiálů. Vyrábí například dřevěné poličky, truhličky a svícny, ale pod jeho rukama vznikají také orgonity, orgonitové přívěsky nebo šperky - náušnice, náramky a náhrdelníky z drahých kamenů. A ty nejsou ledajaké, nýbrž zcela

speciální. Co kus, to originál, stejně jako lidé, kteří si je objednávají.

Radim přiznává, že se o alternativní metody a ezoteriku dříve moc nezajímal: "Kdyby mi někdo před šesti - sedmi lety začal vyprávět něco o duši, poslal bych ho k šípku. Nevěřil jsem na spoustu věcí, jako zrozenec znamení Panny jsem potřeboval mít na vše tabulky a důkazy, zkrátka mít věci pod kontrolou. Situace se ale změnila kvůli problémům v partnerském soužití. Začal jsem se zajímat, proč se mi děje, co se děje. To byl jeden z důvodů, které mě přivedly na jinou cestu, k práci na sobě. Ale i k terapeutům jsem nejprve přistupoval stylem - tak tady mě máte a teď se ukažte. Něco se mnou udělejte, ale ať mě to moc nebolí." (smích)

Jak jste se tedy dostal k tomu, co děláte?

"Dřevo mě lákalo vždycky. Když jsem se přestěhoval do baráčku, udělal jsem si tam dílnu a koupil vybavení. S přítelkyní jsme pak začali dělat různé vánoční dekorace a ozdoby. Lidem se líbily, prodávali jsme je na předvánočních jarmarcích a trzích. Posléze jsme začali podobné akce pořádat sami a k vánočnímu sortimentu přibyly náramky z kamenů, které většinou vyráběla přítelkyně. Před rokem jsem dal výpověď v práci, měl jsem záměr odletět na nějaký čas do Amazonie a po návratu pořádat jarmarky a tvořit. Jenže koronavirová situace vše zastavila. Přemýšlel jsem, co budu dělat. Pořád jsem to měl postavené hodně obchodně, protože jsem se v obchodní sféře původně pohyboval, ale pak u mě došlo ke zlomu a změně v přístupu. Cítil jsem, že mám tvořit ze sebe a pro radost. A tak vznikly první kolekce šperků se specifickým záměrem. Najednou o ně stoupl zájem. Vnímal jsem určité vedení shora, a tak jsem začal vyrábět osobní šperky."

Když pro někoho tvoříte osobní šperk, co o něm potřebujete vědět?

"Ten člověk musí být rozhodnutý, že ho chce. Pokud má tedy být šperk například dárkem pro někoho, vždy se ptám, zda o tom obdarovávaný ví a souhlasí s tím. Jinak mi stačí jen fotka, abych viděl oči a mohl se na člověka, pro kterého je šperk určený, nacítit. Zapíšu si jeho jméno a případně to, co mi ke šperku sám řekne. Tedy třeba proč ho chce, i když to není u osobního šperku rozhodující. Spíš sleduji, co mi k tomu samovolně přichází a čekám. Někdy se mi začne šperk postupně skládat v představách, jindy si mě jednoduše 'zavolá' a vzniká mi přímo pod rukama. Dostávám informace, jak má vypadat, jaké kameny a barvy by tam měly být, na co je třeba poukázat, s čím by měla daná osoba v životě hnout a podobně. Zadavateli ho následně zašlu a je na něm, jak s ním bude dál pracovat. Je důležité, jak na něj zapůsobí, když ho poprvé uvidí, navlékne si ho na sebe a nosí jej. Měl by to celé pozorovat a vnímat. Musím podotknout, že prioritním úkolem osobního šperku není to, aby se líbil. Kolikrát se tomu člověku na první pohled ani líbit nemusí. Jde totiž hlavně o to, co šperk sděluje, a do toho já nemohu vstupovat. Vědomě nerozhoduji o jeho finální podobě. Každopádně ale všechny kameny na šperky čistím a hotové šperky pak jezdím nabít do přírody."

2218Předsatvujeme7Píšete ke šperkům lidem vysvětlení? Co jste vnímal, jaké kameny obsahují a proč?

"Pokud chtějí, tak jim to po nějaké době napíšu. Ale vždy jim nechávám určitý prostor, aby se na jeho poselství mohli nacítit sami. Náramek či jiný šperk je jejich pomyslným průvodcem, ukazuje jim, jací jsou a jaká je jejich cesta. Pokud tvořím šperky pro lidi v rodové linii, ukáží se programy a zranění, které se táhnou generace. Když opadne prvotní nával emocí, tak mi lidé dávají zpětnou vazbu, že to sdělení sedí. Je zajímavé pozorovat, co to s lidmi dělá, když se vyjeví - zhmotní i to, co si sami nechtěli přiznat. Šperk pro ně může být podporující v tom, co nyní tvoří, ale může odhalit i jejich stíny, nepříjemné stránky, které nemají zpracované, potřebují je zahlédnout a přijmout. "

Stalo se vám někdy, že jste pro někoho šperk vytvořit nemohl, že vás to "nepustilo", jak se říká?

"Zatím se mi to nestalo. Ale tuším, že to přijít může, bude to jako zkouška. Už jsem před časem odmítl jednu zakázku v souvislosti se šamanskými ochránci, které také tvořím. Kdosi v tom viděl voodoo a začal se na to ptát. Ale to jsou věci, které se neslučují s mým nastavením a přesvědčením, takže jsem dal jasně najevo, že toto ne."

Máte nějaký svůj oblíbený kámen?

"Mám je rád obecně, každý má svou specifickou energii a je jinak krásný. Pracuji zhruba se třemi stovkami kamenů, pokud počítám i různé tvary a velikosti samotných korálků a jejich barevné varianty. Miluji smaragd a larimar. Druhý jmenovaný vnímám jako kámen, který nese prapůvodní čistou energii. Uchovává v sobě čistotu záměru žít spolu v respektu a lásce. Je to kámen Atlantidy, má v sobě energii delfínů a moře..."

Můžete nám prozradit, na jakých místech kameny čistíte a šperky nabíjíte, jak jste zmínil?

"Kameny čistím v mých oblíbených horských potocích či studánkách. Nabíjím je pak na kopcích nebo ve skalách, podle pocitu a naladění. Když potřebuji jemnou, čistou, krásnou energii, tak zamířím třeba do Tisé, když potřebuji silnou energii, tak jdu na Bořeň. Nabíjím je ale i na jiných vhodných místech, která potkávám v přírodě, kde se sám cítím dobře. Majitelé šperků by si je pak sami měli průběžně čistit a dobíjet na místech, která mají rádi."

(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3022500
DnesDnes44
VčeraVčera237
Tento týdenTento týden508
Tento měsícTento měsíc1638

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab