2318Zánik 1"Ve staroindických textech se píše o městě Mohendžodaro, které prý náhle zmizelo z povrchu zemského. Ví se o tom něco více?" zajímá se čtenář Zdeněk T.

Vypráví o tom staroindický

epos Mahábhárata. Město se mělo rozkládat na břehu řeky Indu a zaniklo před více než třemi tisíci lety. Jednoho dne se prý na obloze objevila velká oslnivá záře, která se valila na město, a vzduch se rozpálil natolik, že nebyl dýchatelný. Potom došlo k obrovskému výbuchu, který zahubil všechno živé. Pohroma přišla údajně naprosto nečekaně a bez jakékoli příčiny. Lidé se místu pak intuitivně vyhýbali a existence města se časem přesunula mezi dávné báje a pověsti. O podobných zkázonosných ohnivých jevech na obloze vykládají mnohé mýty. Naši předci neznali podstatu řady přírodních jevů a vysvětlovali si je jako působení mystických sil. My máme tendenci všechny tyto jevy zaznamenané v dávné minulosti řadit do škatulky bájí a pohádek. Jenže mohou mít reálný základ. Příkladem je právě zkáza města Mohendžodaro. Archeologové v minulém století na základě informací obsažených v eposu Mahábhárata odhalili ruiny. Vykopávky potvrdily, že epos zřejmě události zaznamenal velmi výstižně a pravdivě. Vědci zde objevili kameny roztavené silným žárem a našli důkazy obrovského výbuchu. Co město zničilo?

Na vině mohly být například kulové blesky. Některé se chovají jako přírodní fenomén, jiné zase naopak, jako kdyby měly vlastní inteligenci. Tmavé, neprůhledné, odborníci nazvali černými blesky. Jsou to podle nich nerozžhavené kulové blesky. Tyto útvary se prý mohou volně vznášet ve vzduchu, velmi rychle se pohybovat, zhasínat a znovu se rozsvěcovat. Mají také schopnost vybuchovat, přičemž mohou zapálit i budovu. Podle nových hypotéz tyto světelné a ohnivé útvary, z nichž se některé chovají jako slepé a jiné jako inteligentní, nejsou jen zvláštním stavem hmoty, který nazýváme plazma, ale pocházejí ze světa energií, jež jsou součástí vesmíru a projevují se též hmotně. Mohendžodaro se mohlo stát terčem těchto energií. Odborníci spočítali, že na zničení města by se musely podílet tři až čtyři tisíce černých i ohnivých kulových blesků. Této informaci se nechce uvěřit, ale je to docela dobře možné. Nad planetou se prý ročně přežene asi 16 milionů bouřek a udeří asi tři miliardy blesků. Může být jejich zdrojem elektřina vytvářená z dešťových kapek, nebo jsou dílem kosmických energií? Vědci nad tím bádají a uvidíme, zda najdou vysvětlení.

Petr Matura

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733655
DnesDnes110
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1805
Tento měsícTento měsíc2263

Partnerské weby

apartman banner