2419sny2Sny jsou sice staré jako lidstvo samo, ale až Sigmund Freud dokázal psychoanalýzou vyložit jejich často skrytý význam a dal je do souvislosti s pudy, emocemi, sexualitou. Sny je ale třeba brát s určitým nadhledem, je vhodné je více řešit až v případě, že

narušují psychický stav člověka. Věřte, že nemá smysl se hned po probuzení pídit ve snáři, co vidiny ze spánku znamenají. Bez znalostí souvislostí z toho totiž vyjdou jen hlouposti. Na druhé straně je třeba podotknout, že existují i depresivní či úzkostné sny, které nesouvisejí s realitou ani prožitými událostmi. Zbavit se takových snů může psychoanalýzou trvat rok i déle. Tuto proceduru až na výjimky ale zdravotní pojišťovny nehradí, takže se může dost prodražit. Přitom výsledek není předem jistý, neboť lidská duše je moc složitá.

Vidiny a psychika

Sny mívají návaznost na události, které prožíváme, ale přetrvávají v nich stereotypy. Důchodci se i po pár letech v penzi budí brzy ráno s představou, že musí jít do práce, člověk, který přestal kouřit, se ještě dlouho potom (a opakovaně) vidí ve snech s cigaretou v ústech. Někdy tak živě, až pochybuje, jestli to nebyla pravda. Liší se také sny ženské a mužské, první bývají partnerské, rodinné, jsou v nich velmi často děti, druhé jsou bojovné, hrdinské, ale i technické.

"Vynálezce šicího stroje Elias Howe tvrdil, že na myšlenku provléct dírou v jehle nit ho přivedl sen, ve kterém spatřil kanibaly právě s takto upravenými oštěpy. Často se sny týkají i toho, že by lidé chtěli jejich prostřednictvím sdělit něco zesnulým, mají pocit, že jim nestihli říct všechno, co chtěli," podotýká psycholog Michal Florian.

Předtuchy a varovné sny

Jsou lidé, a není jich málo, kteří tvrdí, že se jim nějaká vize ze snu splnila. Nejčastěji zmiňují situaci, kdy spatřili tvář člověka, kterého dlouho neviděli, a pak ho brzy na to potkali. Mohli také vidět nějaké místo, na kterém se pak v krátké době skutečně ocitli. Vybavili si přitom i detaily, které znát nemohli. Věděli například, co je za nejbližším rohem a podobně. Vidiny výrazně ovlivňuje momentální psychický stav. Je zajímavé, že někdo má sny optimistické, i když se nachází ve složité životní situaci. Sny odhalují tajné touhy, to, čemu se vyhýbáme, čeho se bojíme, ukazují, co skrýváme, co v sobě popíráme. Mohou být stejně nepříjemné jako násilné, lze v nich vidět i vlastní stíny, o nichž nikdo nic netuší. Zvláštní kapitolou jsou sny, které souvisejí s předtuchou smrti blízké osoby či sebe sama. V této souvislosti lze zmínit příhodu amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Zdálo se mu, že stojí v Bílém domě u rakve. Na dotaz, kdo v ní spočívá, zazněla odpověď: "Prezident, zabili ho v divadle." Svůj zážitek svěřil mnoha lidem a za deset dní poté ho zavraždil při představení fanatický herec.Před vyplutím Titanicu vrátilo palubní lístek devatenáct lidí. Všichni uvedli, že měli děsivou vizi, v níž spatřili ztroskotání lodi. Sny mohou být plné napětí, pádů, pocitů, že na nás někdo nebo něco útočí. Leckdy se objevují ve snech varování před nehodou auta, vlaku či letadla. Všichni lidé, kteří to zažili, se shodli na tom, že slyšeli hlas, který je odrazoval od cesty, nebo spatřili katastrofickou vizi, ve které k havárii došlo. Těch případů je opravdu hodně a nedají se shodit ze stolu s tím, že šlo o náhodu. Matce Heleny Růžičkové se třeba za války zdálo o bombardování domu, kde bydlela. Řekla o tom všem nájemníkům, k jejich překvapení se vše splnilo do sebemenších detailů.

"Je podivné, že některé sny se opakují dlouhá leta, dokud nejsou prožity ve skutečnosti. Můj kolega viděl sám sebe, jak si při pádu z kola zlomil ruku. Poté, co k tomu opravdu došlo, už se mu o tom nikdy nezdálo. Taková příhoda se pak těžko logicky vysvětluje," uvádí Michal Florian.

Lucidní sny

Zvláštností jsou takzvané lucidní sny. Dříve byly zpochybňované, ale nyní máme důkazy o jejich existenci podpořené vědeckým pozorováním. Jejich zvláštností je, že se zdají v polospánku a je možné do nich zasahovat, měnit je a dokonce „naprogramovat“, jak se člověku hodí. K tomu jsou ale už třeba určité schopnosti, ne každý to zvládne. Hodně pomáhá obrazotvornost, představivost.

"Nejlepší výsledky jsou po jídle, plný žaludek zvyšuje aktivitu mozku a živější sny. Jsou takřka vždy pozitivní, což souvisí s tím, že najedený člověk je spokojený a hladový naopak nevrlý," dodává Michal Florian.

Jan Janula

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733657
DnesDnes112
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1807
Tento měsícTento měsíc2265

Partnerské weby

apartman banner