2220kočičíPaní Marience bude 100 let. Pochází ze Slovenska a do Krušnohoří se přestěhovala před desítkami let společně s manželem, který měl v Čechách příbuzné. V poslední době se jí hodně vracejí vzpomínky z dětství, kdy žila s rodiči v obci s asi tisícovkou obyvatel. Jejich "dědina" měla své

skandály, tajemství i záhady.

Nezvaný host, který nic nechtěl

"Svého času se tam například všichni báli jedné toulavé kočky. Byla celá černá, jen oči jí žlutě zářily," říká Marienka. Nikdo nikdy nevěděl, odkud přišla a jak dlouho se zdrží, tedy kdy zase zmizí. Byla sice toulavá, ale zdravá, určitě nestrádala. K lidem se nepřibližovala, nelísala se a jakémukoli kontaktu, tedy i pohlazení, se vyhýbala. Nás, děti, obcházela velkým obloukem. Prošla se vždycky po vesnici a pak se posadila před nějakým domem. Když se to stalo poprvé, nikdo nechápal, co chce. Neloudila potravu, nevšímala si toho, co jí kdo nabízí. Seděla tam pár hodin jako sfinga. Objevila se tam tak ještě asi třikrát a jako by se po ní slehla zem. V tom domě pak zemřel hospodář, ale to tu situaci ještě nikdo s přítomností kočky nespojoval."

Smrtonoška

Po nějaké době se kočka objevila znovu a chovala se stejně. Opět si vybrala dům, před který si chodila několik dní po sobě posedět. Patřil místnímu ševci. Poté, co kočka už nepřišla, zemřela jeho žena. Byla nemocná, to všichni věděli, ale také si uvědomili, že je to už podruhé, co jim kočka zvěstovala smrt člověka.

"Když se objevila kočka potřetí a usedla u jednoho domku, lidé ji začali vyhánět, křičeli na ni Smrtonoško a házeli po ní i kameny," vypráví Marienka dál. "Zahnat se ale nenechala. Našla si místo na střeše, kde jí nikdo nemohl ublížit, a zase seděla 'čestnou stráž'. Do tří dnů tam zemřel stařeček. A mezi lidmi vypukla panika. Hovořilo se o tom, že nás navštěvuje nějaký 'démon smrti', že je vesnice prokletá a podobně. Lidé povolali na pomoc i kněze."

Ten sice všechna stavení vykropil svěcenou vodou a s modlitbami prochodil i jejich okolí, jenže kočka se objevila za pár měsíců zase. Vybrala si dům s rodinou, kde nikdo nestonal, mladí manželé patřili do příbuzenstva Marienky.

"Nebyli nijak zvlášť pověrčiví, přesto jim zatrnulo. A kočka se, bohužel, ani tentokrát nespletla. Ivan, manžel mé tety, se asi čtvrtý nebo pátý den poté, co se tam kočka zjevila, nevrátil z práce domů. Dělal v lese a měl úraz, spadl na něj strom, na místě ho zabil," vzpomíná Marienka.

Poslední setkání

Kočka vesnici nakonec strašit přestala, zřejmě na přímluvu stařenky, pro kterou si také "přišla". Stará paní ve svém domečku dožívala sama, věděla, že se její čas krátí. Černá kočka na plotě ji kupodivu neděsila. Ostatní lidi poprosila, ať kočku nechají a rozloučila se s nimi.

"Chodila si s kočkou povídat a nikdo přesně netušil, o čem. Jen jedna sousedka tvrdila, že zaslechla, jak jí děkuje za společnost a za doprovod a prosí ji, aby zůstala s ní a do vesnice se už nevracela. Nosila jí i nějaké pamlsky a dokázala se té 'černé ďáblici' tak vemluvit, že si od ní i něco vzala."

Těžko říct, zda pomohly tyhle přímluvy, ale stařenka zemřela za týden, ve spánku, a kočka oproti svým zvyklostem u jejího domu zůstala až do pohřbu. Odešla až pak a ve vesnici se už víckrát neobjevila.

(nam)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3022496
DnesDnes40
VčeraVčera237
Tento týdenTento týden504
Tento měsícTento měsíc1634

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab