2222každá2Současná doba není vůbec jednoduchá a náročné situace, jimiž společnost prochází, se nutně projeví na psychice i chování lidí. Přibývá těch, kteří jsou se svým životem nespokojení. Chtěli by něco změnit, ale mnohdy nevědí, jak na to. Ale jsou i lidé, kteří si

sice stěžují, není jim v tom, v čem setrvávají, dobře, ale vlastně nechtějí nic sami změnit. Proč? Psychologové tvrdí, že stereotyp, opakující se rituály a zaběhlý pořádek jim dávají zdánlivý pocit klidu. V prostředí, které znají, i když jim třeba nevyhovuje, se cítí bezpečně. Už totiž vědí, co od něj mohou čekat a naopak - co nečekat. O to více je pak ale zaskočí, že se změny kolem nich začnou dít samy vlivem dalších okolností a událostí. A právě změny byly tématem rozhovoru s kartářkou Naděždou Iždinskou.

Jak se stavíte k životu a ke změnám?

"Jsem přesvědčená, že ačkoli se nám může zdát vývoj nějaké záležitosti špatný, v konečném důsledku se jakákoli změna děje v náš prospěch. Je ale pravdou, že leckoho ke změnám dožene až zoufalství. Až tehdy si lidé kladou otázky, proč jim cosi nevychází, proč se jim dějí určité věci. Správnost odpovědí na tyto dotazy pak určuje jejich další osud. Potkala jsem spoustu lidí, kteří si stěžují Bohu, když se jim něco děje, nedaří. Opakují pořád dokola své litanie: 'Proboha, proč, co jsem komu udělal...' Otázka však správně zní: 'Co mám - musím udělat, aby...' Však i Bible praví: 'Proste a bude vám dáno, hledejte a vydržte.' Mnozí lidé zapomínají, že každý neseme odpovědnost za svůj život, za činy i rozhodnutí. Osud si tak vlastně z velké části tvoříme sami. Je třeba počítat s tím, že když udělám chybu, zaplatím za ni. Tak to v životě chodí."

Jsou ale případy, kdy si člověk není vědom, že by chybu udělal, přesto se mu náhle všechno sype jako domeček z karet, jak se říká...

"V takové situaci je třeba zbavit se strachu z toho, co bude dál. Budoucnost přece nemusí být stejná jako minulost. Někdy je situace zlá, ale kdo jde životem s pokorou a vděčností za to, co má, dočká se štěstí. Některým lidem se ale to, že mají střechu nad hlavou, rodinu, přátele, práci, zdá málo. Chtějí být bohatší, aby měli pohodlnější život. Peníze ale nejsou bohatství, je to jen papír a kov. Mají sice určitou hodnotu, tu však obratem ztrácejí, když se ocitnete třeba na pustém ostrově bez možnosti za cokoli je utratit. Pak jsou vám na nic. Stejně tak milionář, který umírá na rakovinu, uvidí situaci jinak. Bohatý je ten, kdo žije život naplněný a žije ho podle svých představ. Každý druhý by chtěl peníze, ale o tom, jak je vydělat, moc nepřemýšlí. V Bibli najdete příběh o muži se dvěma syny. Ti po něm zdědili dům. Jeden syn se nechal druhým vyplatit a odešel do světa. Nechtěl se dřít na domě a polích kolem. Jenže vše utratil a pak se vrátil. Udělal chybu, jen utrácel, neuměl peníze vydělat. Tedy získané dědictví mu štěstí nepřineslo. Důležité je vždy věřit ve vlastní schopnosti a síly a obstarávat si finanční prostředky čestně. S penězi je zapotřebí také umět rozumně nakládat."

Máte nějaký tip, radu, pro lidi, kteří zvažují změny?

"Kdykoli něco dělám, prosím o pomoc boží, a to ať už pracuji na zahradě, vykládám karty a podobně. Lidé by si měli uvědomit, že jejich ambice musejí být reálné. Když chtějí něčeho dosáhnout, musejí na sobě pracovat. Když člověk změní sebe, změní i svůj život. Určitě se těžko končí se závislostmi v jakékoli podobě. Závislí lidé na sebe nedokážou pohlédnout jinýma očima, chybí jim síla k realizaci změn. Chtěli by, ale vlastně je změny děsí, tak stagnují. A někdy pořádně ani nevědí, co by měli nebo mohli chtít. Proto je nutné mít konkrétní cíl, stanovit si ho a vědět, proč něco chtějí, jaký užitek z toho budou mít. Nevidí-li perspektivu, nedotáhnou to do konce. Důležitý je tedy dobrý záměr, to už je polovina úspěchu, posouvá je na cestě vpřed. A pomoci komukoli může prosba k Vyšším silám. Jak ji realizovat? Sežeňte si fialový nebo tmavomodrý papír, tužku - pero se zlatým inkoustem. Na papír pak napište své přání, ale musí být reálné, takové, aby vám přineslo posun, prospěch, štěstí. Jinak se nesplní. Zcela konkrétně tam třeba napište, čeho chcete dosáhnout v práci, ve studiu, jakou profesi chcete získat a podobně. Také si ujasněte, jaké mezikroky musíte udělat, aby to bylo splnitelné. Věřte, že pak vám Vyšší moc maximálně pomůže s realizací. Papír si schovejte a čas od času se na něj podívejte a připomeňte si, co jste napsali. Někdy to trvá i několik let, ale díky vytrvalosti dojdete ke svému cíli. Pokud někdo bude mít přání, že chce třeba vyhrát milion, může ho mít, ale musí vědět, na co ty peníze potřebuje, co s nimi udělá, jak je využije, za co je vydá. Vyšší síly mu budou pomáhat najít varianty realizace podle jeho schopností."

A co když se přání nesplní?

"Někdy to trvá i několik let, než se vyplní. A když ne, pak nezoufejte. Ukazuje se tak, že cosi pro vás není vhodné, nemáte to mít. Při čtení přání si rozhodně vizualizujte pocity, jaké budete mít, až se vám splní, prožijte tu radost. Věřte ale, že můžete mít, cokoli si přejete, je-li to pro vás přínosné."

(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3022500
DnesDnes44
VčeraVčera237
Tento týdenTento týden508
Tento měsícTento měsíc1638

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab