0125magie 3Letní slunovrat je magickým obdobím, kdy má Slunce největší sílu i moc podpořit duchovní rozvoj člověka. Letos je 21. červen dnem, kdy je možné oslavit slunovratový východ i západ Slunce. Přichází radost, naděje a plodnost, je možné vykonat duchovní a

léčivé rituály, vzdát hold přírodním energiím. Naši předkové o slunovratu nahlíželi do budoucnosti, neboť se setřely hranice mezi naším světem a zásvětím. Zapalovali ohně z devatera druhů stromů, udržovali je celou noc a věřili, že tím Slunci dodají sílu, o kterou po slunovratu začne přicházet. Oheň byl zpodobněním Slunce. Proto měl i stejnou očistnou a obnovující sílu. Přeskakovat slunovratový oheň znamenalo zajistit si ochranu před nemocemi, před neštěstím a přivolat si hojnost.

Keltská symbolika

Posvátná energie tohoto magického mystéria je nejsilnější v okamžiku východu Slunce – okamžik vhodný pro meditaci v přírodě, rituál, nebo hluboké rozjímání věnované božskému Slunci, ale i matce Zemi, jejíž síla v tento den působí velmi blahodárně. Keltové v tento den uctívají matku hvězd – bohyni plodnosti a zrání – Danu, ochránkyni keltského lidu a úrodné země. Uctívaným stromem letního slunovratu je dub, strom plodnosti (myšlenek a inspirace). Symbolem slunovratového Slunce je bílý kůň.

Sluneční rituál

Rituál vítání slunce je starý jako lidstvo samo a je velmi jednoduchý. Za svítání vztáhněte ruce ke Slunci tak, jako dítě vztahuje ruce ke svojí matce. Nechte celou svoji osobnost prostoupit slunečním svitem a přicházející energií. Od Slunce není možné nic konkrétního žádat, jen je pozdravte, poděkujte mu za životní energii a sílu, kterou dává matce Zemi a všem lidem.

Kouzlo noci sv. Jana

Ke Svatojánské noci (z 23. na 24. června) patří byliny, které se používaly rovněž při mnohých magických praktikách. Z černobýlu se pletly věnce na ochranu před čarodějnicemi. Věnce z jetele, dřínu, lípy a mateřídoušky ochraňovaly domácnost před zlými kouzly. Méně známou bylinou vhodnou k přivolání lásky a vášně byl lesní vřes. Červený vřes symbolizoval oheň a nespoutanou lásku. Bílý vřes bylo možné nosit u sebe pro ochranu a štěstí. Vřes byl symbolem cílevědomosti, silné vůle a odhodlání. Z kořene této rostliny se vyráběl talisman pro vytrvalost a vůli. Slečny mohou v tento den vyzkoušet zajímavý prastarý milostný rituálek. Svobodné děvče by mělo v den Svatého Jana na louce utrhnout kopretinu a během otrhávání jejích okvětních lístků si opakovat slova – chalupa, zahrada, statek, mlýn (lze aktuálně obměnit). Podle toho, na které slovo připadne poslední okvětní lístek, lze usuzovat, že odtud bude budoucí nápadník a manžel.

Spravedlivé bludičky

Kdo o Svatojánské noci šel hledat poklad, mohl narazit na bludičky, které by ho nalákaly do bažin, nebo mohl také překročit bludný kořen a zabloudit. Na zahnání bludiček prý platily nadávky a kletby. Ale i tak bludičky provázely dotyčného domů a dlouho se pak ještě dívaly do jeho oken. Říkalo se, že tato světýlka jsou duše zemřelých nepokřtěných dětí. Ty tančí o Svatojánské noci po lesích, loukách a bažinách. Člověk, který měl dobré srdce, se jich však nemusel bát, bludičky pronásledovaly pouze zlé a nepoctivé lidi. Dobrým lidem dokonce pomáhaly najít poklad.

Drsné divoženky

To divoženky, neboli divé ženy, bosorky, lesní ženy, byly o Svatojánské noci opravdovým postrachem. Naši předkové věřili, že se dívají do oken a vyměňují děti usedlíků za svoje. Ještě k tomu měly zpěvem, tancem a sliby lákat mládence ven z obydlí. Ten, kdo podlehl, nedopadl dobře. Divoženky ho utancovaly k smrti a jeho tělo roztrhaly na kusy…

(rox)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2767840
DnesDnes154
VčeraVčera975
Tento týdenTento týden1129
Tento měsícTento měsíc15523

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab