2425býtNa první pohled je ordinace praktického lékaře pro dospělé MUDr. Lukáše Javorského v Novém Městě nad Metují v podstatě stejná jako všechny ostatní. Proč má tedy název "Jiná ordinace"?

MUDr. Lukáš Javorský vysvětluje: Snažím se o pohodovější a osobnější přístup k pacientům. Vnímám je jako individuality, jedinečné osobnosti, a upozorňuji je na to, že takoví jsou. Jako individualitu vnímám i sám sebe a jsem přesvědčen, že bychom se jako jedinečné osobnosti měli jedinečně zrcadlit i v tom, co děláme. V mém případě je to například „Jiná ordinace“.

Jak v Jiné ordinaci probíhá vyšetření?

Postupuji standardně jako kterýkoli jiný lékař. Vyslechnu pacienta, nechám udělat odběry a další potřebná vyšetření, nebo ho odešlu ke specialistovi. Když se mu nějaké potíže neustále vracejí nebo zjistím, že mu na somatické úrovni takzvaně nic není, snažím se s ním hovořit o tom, jak sám vnímá svůj stav, svoji "nemoc", zda tuší možné příčiny. Vezměme si jako příklad člověka s vysokým tlakem. Klasický doktor má pro něj i pro sebe jednoduchý způsob, jak to srovnat a vyřešit, aniž by se musel o cokoli starat. Napíše mu léky, které pak mnohdy bere až do konce života. A pak je tu jiný přístup, kdy tomu člověku mohu říct - tak stop, teď je potřeba to ukočírovat, nasadíme tedy léky, aby se nestalo nic závažného. Ale dejme si tak rok na to, abyste změnil stravu, snížil váhu, eliminoval stres... A pak třeba snížíme dávku léků o polovinu a za další rok je třeba vysadíme úplně. Přijde mi to jako lepší postup, ale může se stát, že si dotyčný vezme jen léky. I v tom případě je to v pořádku, protože já ho informoval o možnostech a on má odpovědnost a svobodu volby. Co se té odpovědnosti za zdraví týká, mají lidé tendenci přesouvat ji na lékaře. Jenže ten odpovídá maximálně za radu, kterou jim poskytne, za lék, který jim předepíše. Jedna z mých odpovědností, alespoň já to tak vnímám, je pacientovi nastínit možnosti, ale ponechat mu svobodu volby, bez zákazů a omezení, tedy aniž by měl pocit, že jsem si ho nějak zaškatulkoval, že se mě má kvůli svému postoji třeba i bát.

Pokud se člověk rozhodne, že pro sebe v rámci zdraví něco udělat chce, jaké jsou možnosti?

Nejsem psycholog ani lékař jakkoliv erudovaný v alternativní medicíně, pořád jsem všeobecný praktický lékař, ale někdy stačí lidi upozornit na to, že jsou tělesně zdraví, i když se tak necítí. A příčinu můžeme společně hledat a nacházet ve věcech, které se jim v životě dějí. Něco jim třeba nevychází, jsou pod tlakem. Stres se podle mého mínění podílí určitým způsobem téměř na všem, co se v lidském těle děje, ať jde například o únavu, stárnutí, ale i řadu civilizačních a jiných onemocnění. Tohle s pacienty probírám, vyslechnu je, vyslovím svůj názor a hlavně je zklidním. Klasická medicína často pacienty děsí, vyvolává v nich strach, někdy i paniku. Já sám se bojím jít ke svým kolegům. (smích)

Pokud to cítím, tak nabídnu i potravinové doplňky. Ty je mohou podpořit, jenže je jich obrovské množství a chybí přehled, které fungují a které ne. Kvalita mnohých je tristní, ale jsou i kontrolované, jež odpovídají standardizaci podobně jako léky, které se užívají na recept. Sám jsem jim kdysi jako kovaný praktik nevěřil, ale některé jsem časem vyzkoušel, a tak vím, na které se dá spolehnout, které dodají člověku energii, pomohou mu vyladit se a odrazit od pomyslného dna.

2425PředstavujemeO přírodních prostředcích, doplňcích, se stejně jako třeba o homeopatikách mnohdy říká, že nefungují, že je to jen placebo...

Placebo je úžasná věc, je potřeba si ho hýčkat. Funguje na stejném principu jako nocebo, což je jeho opak. Placebo je pozitivní informace, která má pozitivní vliv na naše zdraví. Nocebo je negativní informace s negativním dopadem na lidské zdraví. Pusťte si zprávy, otevřte internet a je to skoro samé nocebo. Lidé jsou v současné době zahlcováni zejména negativními informacemi, které škodí jejich zdraví. Negativní informace totiž vzbuzuje negativní emoce, které na negativní úrovni vyvolají reakci v těle, jež ovlivňuje zdraví až třeba na úrovni exprese našich genů.

Dalo by se shrnout, co je obecně pro zdraví člověka nejdůležitější?

Teď to bude znít pohádkově, zdá se to přehnané, ale kdyby každý dělal to, co ho dělá šťastným, neřídil se dogmaty, které mu diktují rodiče, společnost a podobně, kdyby pěstoval své talenty, žil v souladu se svým vnitřním nastavením, tak bychom tu neřešili žádné nemoci. Tím nechci říct, že bychom byli nesmrtelní... (smích).

V ordinaci je pro mě největší odměnou, když lidé najdou odvahu a vykročí vlastní cestou, když mně samotnému jsou inspirací a učiteli. To je cesta k uzdravení. Jde o stav, kdy člověk žije ve zdravém nastavení. Nemoc se dá vnímat jako nepřítel, ale dá se z ní i těžit. Hovořil jsem třeba s mladou pacientkou, která měla rakovinu, bojovala s ní pět let. A ona mi řekla: "Pane doktore, já jsem za tu svoji nemoc tak vděčná, nikdy bych nechtěla to, co se mi v těch pěti letech stalo, vzít zpátky, protože mě to naučilo tolik, kolik bych se nenaučila za pět životů dohromady." Nemoc může být náš učitel, signál pomyslné kontrolky, která nás na cosi přátelsky upozorňuje.

Používáte nějaké speciální přístroje, s nimiž se pacient u klasického lékaře nesetká?

Mám přístroj, který měří karotenoidové skóre, tedy hodnotí hladinu karotenoidů v pokožce. Karotenoidy patří k nejvýznamnějším antioxidantům, látkám, jež nás chrání proti oxidativnímu stresu. Tento stres je v podstatě biochemická reakce poškozující mimo jiné stěnu buněk. Znám-li karotenoidové skóre, mohu určit, nakolik je poškozený pomyslný ochranný štít buněk. Roli v tom může hrát špatná strava, kouření, pracovní přetížení a podobně. Usnadní mi to i komunikaci s pacientem, protože mnozí z nás přestali vnímat sami sebe - to, jak se cítí. Jsme třeba unavení, přetížení, ale nevnímáme to, odpojili jsme se, nebo to prostě nepřiznáme. Měření ukáže, jak na tom kdo je, jestli tělu chybí třeba čas na regeneraci. Na přístroji sice nezjistím, jestli je člověk zdravý či nemocný, ale skóre mi ukáže riziko toho, že třeba za dva roky nemocný bude, pokud něco nezmění. Pomáhá mi to v prevenci, snažím se lidem ukázat a naučit je, jak si zdraví udržet. Obecně je lepší věnovat svoji pozornost zdraví, ne nemoci.

Je něco, co byste chtěl vzkázat pacientům a čtenářům Spiritu?

V posledním čase se mnou hodně rezonuje slovo lpění. Zjistil jsem, že největší dar je, když přestaneme na věcech lpět, vzdáme se závislostí. A teď tím nemyslím, že bych byl odnaučený závislák nebo notorik. (smích)

Závislí můžeme být na tom, kým jsme, že máme postavení, určitou práci, závislí můžeme být na vztahu, majetku, na místě, kde žijeme, na všem možném. Ale i na strachu, představě, že něco nedokážeme. Takže všem doporučuji vzdát se představy, že nedokážou žít, co si vysnili, včetně toho, že nemohou být zdraví. Ta představa je nejvíc brzdí...

(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2991493
DnesDnes212
VčeraVčera746
Tento týdenTento týden1660
Tento měsícTento měsíc14633

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab