2426PředstavujemeGalerii u Šťasných najdete v Novém Městě nad Metují na náměstí. Jakmile vstoupíte dovnitř, ocitnete se ve světě úžasných barev a vůní. Sortiment v nabídce je široký a vybere si každý, ať už hledá něco pro zdraví nebo pro

potěchu oka a srdce. S majiteli této minigalerie - s Markétou Šťastnou a Vlastimilem Bílkem - jsme si ale povídali hlavně o afirmačních svíčkách, které vlastnoručně vyrábí Vlastimil a Markéta k nim píše osobní dopisy a afirmace.

Markéto, vzniká nejdřív svíčka a pak afirmace, sdělení k ní, nebo je to obráceně?

Většinou vzniká nejprve svíčka u Vlastíka a mně pak, když ji vidím, přicházejí inspirace na text. Je zajímavé pozorovat, jak je to vždy sladěné, nikdy se nestalo, že by to nesedělo.

Vlasto, jak jste se k výrobě svíček dostal? Co vás k tomu přivedlo a odkud čerpáte inspiraci?

Vím, že kdybych tuhle práci nedělal, nebyl bych šťastný a necítil se úplný. Moje duše toužila po vyjádření v kreativní tvorbě, je to moje vnitřní přirozenost po věky. Hledal jsem něco, co mě bude naplňovat. Spoustu let jsem cestoval, žil v přírodě, vyzkoušel různé životní styly i komunity. Modlil jsem se, aby mi byl ukázán směr a bylo mi pomoženo. Když mi pak nabídli ve Švýcarsku práci, výrobu svíček, věděl jsem, že je to odpověď na mé modlitby. Bylo mi umožněno dělat je po svém, každá svíčka je originál v barevnosti i technikou. Dlouhou dobu jsem pracoval s tím, aby pomocí barev a symbolů docházelo k vylaďování energetických center čaker. Svíčky žijí svým životem a předávají svým vyzařováním to, co lidé potřebují ke štěstí na své cestě. Co se inspirace týká, tak tou je život kolem nás, příroda, celý ten zázrak božího stvoření je zdrojem nekonečné inspirace.

2426Představujeme 2Používáte nějaký speciální vosk? A co všechno obnáší výroba takové svíčky, jak dlouho trvá?

Používám takový parafín, který mi umožní zpodobnit energii daného tématu. Po 27 letech, co svíčky vyrábím, jsem si vytvořil svůj osobitý styl. To, co je pro některé finální výtvor, hladká svíce, je pro mě začátek tvorby. Mou snahou je docílit harmonie mezi světlem boží přítomnosti, mnou a materiálem, který používám. Vyžaduje to dlouhodobou práci na sobě samém, vnitřní pnutí, které má vyústit v lehkost bytí. Fyzický čas zde nehraje roli, jen intenzita odkazu.

Připomíná to práci řezbářů... Nepracoval někdo z vašich předků se dřevem?

V rodině jsem neměl nikoho, kdo by mě učil řezbářství a podobným technikám. Byť někteří z předků byli řezbáři, já se narodil, když už nežili. Ale každý máme své zkušenosti za hranicemi času, stačí jenom otevřít vědomí a pokračovat v tom, co bylo naší předešlou zkušeností. Naše duše nás vede skrze to, co nám přináší radost, nabíjí nás vitalitou, inspirací. To je důvod, proč jsme přišli na tento svět - radovat se z vlastního sebevyjádření, a zároveň je i náš úkol rozpoznat schopnosti, které, jak jsem již řekl, přesahují časoprostor momentální fyzické reality.

Markéto, máte nějak rozdělené druhy afirmačních svíček? Na co jsou zaměřené?

V podstatě odpovídají vyhledávaným oblastem životního prožívání. Máme svíce k nalezení partnera, posílení zdraví, vytvoření prosperity, na šťastný život, harmonizaci energetických center, pro osobní rozvoj i vědomé bytí, také zaměřené na anděly a archanděly, bytosti světla. Vlastík vyrábí i svíce s polodrahokamy, pro jednotlivá znamení zvěrokruhu, ale také čistě osobní svíce pro konkrétního člověka či na konkrétní téma. Každý tu najde to své.

Když si někdo afirmační svíčku pořídí, jak by s ní měl pracovat, aby byl její účinek maximální?

Nemusí pracovat nijak, jen si udělá čas, svíčku zapálí a bude si opakovat přiložené afirmace. Afirmace jsou pozitivní prohlášení, jež mění naše naladění i přístup k danému tématu. Pak stačí pozorovat vlastní realitu, to co nám ukazuje - naše limity, bloky, programy. Svíčka a afirmace nám pomáhají, abychom přestali dávat sílu tomu, co nechceme, a zvědomovali si naopak to, co chceme. A podle toho pak začneme myslet a konat. Svíčky mají sílu změnit náš život k lepšímu, skutečnou hybnou silou jsme ale my sami.

2426Představujeme 3Je o nějaký druh afirmačních svíček větší zájem než o jiné?

Máme 400 druhů svíček a všechny se hojně prodávají. Ale jsou dny, kdy láska a vztahy jsou nejžádanější, jindy je to jiné téma. Starší generace častěji volí zdraví, štěstí. Do obchůdku k nám moc rády chodí malé děti. Je zajímavé pozorovat, jak sem přivádějí rodiče a víceméně ukáží na téma, které rodina řeší. Jak jsou otevřené, vybírají intuitivně a nenechají se přesvědčit, že jim rodiče koupí něco jiného. Klidně vymění hračku za svíčku.

Plánujete další rozšíření sortimentu svíček, nebo chystáte třeba i něco jiného?

Začali jsme psát knížku o symbolice svíček a jejich barev a o všem, co k tomu patří. Komplex už máme ucelený a propracovaný. Sortiment rozšiřujeme prakticky neustále. Jak se vyvíjí společnost, je poptávka po dalších tématech. Třeba poslední téma teď byla vděčnost, tu aktuálně lidé hodně vyhledávají. Dříve nebyla, vznikla nedávno, nemáme ji dlouho. A budou i další.

(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2991494
DnesDnes213
VčeraVčera746
Tento týdenTento týden1661
Tento měsícTento měsíc14634

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab