2429Buďme1Bára Vojnarová je profesí kadeřnice. ale studuje ájurvédu, propaguje zdravý životní styl. Je přesvědčená, že zdraví a krása spolu úzce souvisejí. A vlastní zkušenosti se snaží předávat i dál...

Proč jste se pustila do studia ájurvédy?

Chtěla jsem poznat více sama sebe, hledala jsem odpovědi na otázky, které se mi honily hlavou a týkaly se mého zdraví. Třeba proč mě sem tam bolí noha, proč mi praskají koutky úst, proč mám ekzém nad očima a podobně. Díky získaným informacím teď vidím, jak vše do sebe zapadá. Pochopila jsem, jak jsme každý jiný a každému vyhovuje něco jiného. Mnohdy stačí být vnímavější ke svému tělu a vypozorovat, co nám prospívá a co škodí, vyvolává neklid. Někdy pak stačí i malá změna ve stravě a je po problémech. Noha už mě nebolí, protože jsem přestala pít kávu s mlékem. A to mi kamarádka říkala, že budu muset na operaci. Koutky mi praskat nebudou, když nebudu pít džus, ekzému kolem očí se zbavím, když nebudu pít vodu s bublinkami a podobně. Je to na knihu, pokud ji někdy napíšu, bude se jmenovat Řeč mého těla. (smích)

Co ájurvéda člověka naučí?

Ájurvéda je nauka o zdraví a návratu k němu, o dlouhém a šťastném životě. Všichni chceme být zdraví, otázka je, víme-li, jak na to. Ájurvéda pracuje s lidskými vlastnostmi a určitými potřebami, které z nich vyplývají. Každý sice máme játra, srdce, plíce, žlučník a tak dál, nazýváme je stejně, ale každému pracují jinak. Proto také to, co vyhovuje jednomu, nemusí prospívat druhému. Například diety nejsou pro každého. Lidské vlastnosti se podle ájurvédy dělí do tří skupin. Jsou to vítr - váta, žluč - oheň - pitta, sliz- země - kapha. Lidé typu vítr - váta po určité potravině mohou "ulétnout", projeví se to nadýmáním, hyperaktivitou, suchostí, studenýma nohama. Člověk typu oheň - žluč - pitta se zase po nevhodném jídle, které pálí, může hodně potit, může trpět třeba i záněty, bércovými vředy. Člověk typu země - kapha může tloustnout, jak mnohdy sám říká, i ze vzduchu. Z vlhkého vzduchu může skutečně nasát vodu do svého těla, a když k tomu pije více, než by měl, trpí otoky. Problémy mu mohou způsobovat mastné potraviny i mléko.

2429BuďmeJako kadeřnice pečujete o ženy, o jejich krásu. Přitom krása jde podle vás ruku v ruce se zdravím...

Pokud nebudu šťastná, pak nejspíš nebudu ani zdravá, což se zcela jistě podepíše na vzhledu. Mým mottem je být krásná a zdravá, plná energie až do pozdního věku. Aby tomu tak skutečně bylo, musím si svoje zdraví hýčkat. A budu-li zdravá já, bude šťastné, potažmo zdravé, i moje okolí.
Dost lidí si, bohužel, pořád ještě neuvědomilo, že za svůj vzhled a zdraví odpovídají pouze sami, nemohou tuto odpovědnost přehazovat na okolí, na doktory. Jako kadeřnice mám možnost v přímém přenosu vidět, jak působí na vlasy neustálý stres. Vlasy se lámou, padají. Jejich kvalitu a krásu ovlivňují i některé léky, operace, nemoci a trable. Vždy se to projeví s odstupem, tak za tři měsíce. V našem životě ale máme i období, kdy se nic neděje a vlasy stejně padají více. Cyklicky, po sedmi letech, se obměňují. Někomu se to děje na podzim s padajícím listím, jiní lidé tím projdou na jaře. Říkám jim, že línají jako kočky. (smích)

Někdy tedy případné potíže s vlasy nevyřeší sebelepší šampon či vlasová kúra, dokud se neodstraní příčina...

Když nemáte zásobu materiálu, neutkáte kvalitní látku, auto bez paliva také nepojede a začnou mu svítit kontrolky. Ženy mnohdy trápí lupy, šedivění, padání vlasů, mastné vlasy, přeschlé konečky. S některými těmito věcmi si kosmetické přípravky poradí. Klenotem je šampon na namáhané, zralé, padající, lámavé a splihlé, barvené vlasy. V kombinaci s kúrou a poté balzámem vlasy okamžitě zhedvábní, hydratují se. Pokud vlasy padají, lze doporučit sérum spolu s galvanickými lázněmi. Ale když jsou spouštěčem potíží psychický nesoulad, trable a stres, je potřeba tělo podpořit i jinak. První krok je zjistit hladinu antioxidantů v těle. To jsou naši vojáci, kteří nás chrání proti stresu. Chybějí-li, je vhodné nasadit potravinové doplňky, změnit určité životní návyky.

Poslední rok byl hodně poznamenám stresem v kontextu s koronavirem. Vnímáte to i v kadeřnictví, přibylo vám zákaznic, které řeší kvalitu vlasů?

Ano, proto také teď pondělky pravidelně věnuji měření antioxidantů v těle u mě v kadeřnictví.
Spolu s MUDr. Lukášem Javorským organizuji přednášky a konzultace na téma: Odhalte příčiny svých problémů a najdete klíč k uzdravení. Jde nám o to vysvětlit lidem, jak získat zpět ztracenou energii a elán, zdraví, zjistit, proč marodí, jak si zachovat rovnováhu v těle...
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3112968
DnesDnes326
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden3789
Tento měsícTento měsíc7314

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab