2331Bachovy 3Čtenářku Ilonu zajímá: "Ráda bych vyzkoušela Bachovy květové esence. Na internetu jsem ale zjistila, že jich je několik desítek a nevím, jak poznám, která je pro mě vhodná. Poradíte?"

Rozhodně doporučujeme navštívit odborníka, který se terapiím květovými esencemi věnuje. Většinou

se totiž míchá více esencí, ale záleží na problému, s jakým klient přichází. Práci s esencemi vám více přiblíží Markéta Šťastná z Nového Města nad Metují, jež má s esencemi dvacetiletou zkušenost.

S kolika esencemi pracujete?

Systém zahrnuje 39 esencí, z toho 38 esencí z divoce rostoucích rostlin, tedy z květů, stromů i keřů. A 39 esence Rescue Remedy je kombinací pěti daných esencí.

Je nějaká esence, kterou používáte hodně často?

Je to v poslední době Mustard - hořčice polní - na deprese, a bohužel, zhruba rok ji pod vlivem okolností potřebují i dětí. Velmi častý je i White Chestnut – bílý kaštan – ten je zaměřen na nechtěné myšlenky, které kolují v hlavě a nejde se jich zbavit. A pak je to samozřejmě již zmíněná krizová esence - Rescue Remedy, která je pro celkové zklidnění. Ta je asi obecně nejpoužívanější.

Jak zjišťujete, kterou esenci nebo jakou kombinaci esencí člověk, který za vámi přijde, potřebuje?

Používám metodu osobní, telefonické či e-mailové konzultace. Často se ale stává, že lidé vlastně ani neumějí popsat problém, který mají, který je trápí. Cítí nerovnováhu, nepohodu, ale nedokážou to přesně konkretizovat, definovat. V takovém případě používám 39 karet - obrázků, ke každé esenci je jeden. Lidé si je prohlédnou a jejich podvědomí reaguje na určité téma. Karetní obrázky jsou vyplněny zcela záměrně z rohu do rohu a neuvidíte tam třeba jen strom. Každá karta má řadu motivů, jež působí na podvědomí. Lidé si mohou vybrat sedm obrázků, protože já do jedné mixovací lahvičky mohu vybrat až sedm esencí. Ale někdy namíchám třeba jen dvě. je to velmi individuální.

Jak vznikly, odkud se vzaly karty, které používáte?

Vznikly v Německu, protože Bachovy esence, byť jsou z Anglie, se vyrábějí v Německu. S obrázky pracuji deset let a nikdy mě nezklamaly.

Na co na všechno se dají Bachovy květové esence použít?

Používají se na emoční nerovnováhu, na strach a úzkostné stavy, na deprese. Mohou člověku pomoci, když mu chybí radost ze života, když hledá svoje poslání. Hlavně jsou ale určené na vyladění a harmonizaci, protože když nám chybí vnitřní klid a rovnováha, často tělo onemocní.

Utkvěl vám v paměti příběh nějakého klienta?

Příběhy jsou zajímavé skoro vždy a je krásné vidět, jak se lidé díky esencím mění, jak se "rozsvítí". Mám ale jeden příběh, je velmi roztomilý. To přišla paní, která chtěla zjemnit svou energii, dodat jí více ženskosti. Neměla emoční problémy, nebyla nemocná, ale vnímala, že potřebuje zjemnit, že je hodně tvrdá. A měla pravdu, chodila zásadně v kalhotách, sršelo z ní hodně mužské energie. Užívala Bachovy esence tři měsíce, a pak znovu přišla - v šatech, ozdobená šperky, a povídá mi: "Na mě to nefunguje!"(smích)

Bylo evidentní, že se mění, ale jak je člověk se sebou každý den, mnohdy to nevnímá. Nicméně paní si nechala namíchat další dávku. Víckrát u mě nebyla, ale sem tam ji potkávám. Mám radost, že nadále chodí v šatech a vyzařuje svou ženskou energii. A stejně tak jsem šťastná, když mohu pomoci pěstounům, kteří se starají o děti, jež za sebou mívají těžké životní příběhy.

Mohou esence užívat třeba i zvířata, dají se v případě potřeby naordinovat domácím mazlíčkům?

Jistě. Míchám je pro kravičky, koně, pejsky i kočičky, zkrátka pro různé druhy zvířat, dokonce i želvu už jsem tu měla. (smích)

Jak rychle esence účinkují? Lze to specifikovat?

Účinek se projeví někdy za týden, jindy to trvá déle, ale někdy se první změny projeví už po prvním dnu užívání. U každého je to jiné. Beru jako požehnání, že už i klasická medicína připouští alternativu. Jsem v kontaktu s několika lékaři, kteří za mnou posílají své pacienty.

Lucie Zemanová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2991479
DnesDnes198
VčeraVčera746
Tento týdenTento týden1646
Tento měsícTento měsíc14619

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab