2333Záhadný222"Ví se něco více o životě a konci brazilského léčitele jménem Arigo? Prý to byl v minulém století 'psychický' chirurg, který pracoval pomocí kuchyňského nože. Tvrdil prý, že do něj vstoupil duch německého chirurga doktora Fritze a že je jeho prostředníkem," zeptala se čtenářka Monika D.

José Arigo měl na svém kontě stovky naprosto uzdravených pacientů, ovšem renomované lékaře a rovněž i brazilské úřady značně zneklidňoval. Traduje se, že byl jednou například k jisté těžce nemocné brazilské ženě povolán kněz, aby jí poskytl poslední pomazání. Náhle se jeden z přítomných mužů, byl to právě Arigo, odebral do kuchyně a vrátil se s dlouhým nožem. Pak všem poručil, aby poodstoupili a bez jakéhokoli vysvětlení stáhl z ženy přikrývku a následně jí vrazil nůž do vaginy. Vyřízl a holou rukou vylovil veliký nádor, pak naprosto vyčerpaný klesl na židli a začal vzlykat. Jeden z příbuzných zatím přivedl skutečného lékaře, zatímco ostatní strnule stáli okolo postele, neschopni reakce. Podivné bylo, že pacientka byla naprosto klidná a během celého zásahu neprojevovala vůbec žádné náznaky bolesti.

Přivolaný lékař konstatoval, že se jednalo o tumor na děloze, a byl naprosto šokován, že po zákroku vůbec nenastalo krvácení a ani žádné jiné komplikace. Žena se naprosto uzdravila. Když se později Ariga ptali, jak se mu podařila tato úspěšná operace, odpověděl, že si vůbec nic nepamatuje...

Jeho věhlas postupně vzrostl natolik, že na něj každý den čekalo až dvě stě pacientů. Ačkoli nebylo nikdy zaznamenáno fyzické poškození pacienta, dostal se Arigo, vzhledem k absenci medicínského vzdělání, do hledáčku zdravotnického úřadu a před soud. Přestože v jeho prospěch v roce 1956 svědčilo mnoho jeho pacientů, byla mu vyměřeny peněžitá pokuta a hrozilo mu vězení. Po odvolání byl odsouzen na "pouhých" osm měsíců, ale nakonec byl brazilským prezidentem Kubitschkem omilostněn. Později byl však znovu obžalován za mastičkářství a opětovně odsouzen. Soudce se sice na vlastní oči přesvědčil, že tento léčitel, i když zřejmě v transu, svým pacientům pomáhá, ale zákony obejít nešlo. A tak se zasadil alespoň o to, aby dostal nejnižší možný trest. Arigo se tak již za dva měsíce mohl vrátit domů.

Arigo zemřel při automobilové nehodě v roce 1971. Svoji smrt pravděpodobně předvídal, neboť svým přátelům předem oznámil, že se již neuvidí. Jeho neuvěřitelné schopnosti zůstávají dodnes záhadou, a to zejména proto, že jeho úspěšné zákroky bez použití dezinfekce a odpovídajících chirurgických nástrojů měly mnoho hodnověrných svědků a přímých účastníků.

Petr Matura

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2785582
DnesDnes1000
VčeraVčera826
Tento týdenTento týden3700
Tento měsícTento měsíc15693

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab