0735ziji 1Četné výzkumné expedice i stále dokonalejší technika dokazují, že oceány skrývají nejedno překvapení. Stačí uvést zcela nečekaný nález přeživší ryby latimérie podivné roku 1938 nebo existenci „nesmrtelné“ medúzy Turritopsis nutricula, objevené před řadou let. Část přírodovědců pak dokonce připouští, že staré

hrůzostrašné příběhy o obřích chobotnicích nejsou jenom námořnickými pohádkami. Zoologové propočetli, že tito giganti mohli dorůstat délky až 25 metrů. Obdobná překvapení přináší též výzkum žraloků. V roce 1976 se u Havajských ostrovů podařilo vylovit do té doby zcela neznámého žraloka velkotlamého o délce 4,5 metru. Tento zvláštní druh loví především malé rybky, které láká pomocí světélkujícího chřtánu. Mezi žraloky došlo rovněž k nalezení 17 metrů dlouhého megalomanského druhu, kterým je žralok obrovský.

Legendární kraken

Staré neuvěřitelné skazky o gigantických chobotnicích a krakaticích, které měly vyvolávat ničivé víry a potápět lodě, se stále více jeví jako možné a pravdivé. V dávných záznamech se například zachovala zpráva o obří chobotnici, která údajně napadla plachetnici u pobřeží afrického státu Angola. O další chobotnici zvané kraken si vyprávějí norští námořníci a vidět ji měl též římský válečník Plinius starší v 1. století našeho letopočtu. Právě kraken měl v roce 1782 potopit deset britských válečných lodí, které záhadně zmizely. Vědci dostali první konkrétní zprávy o existenci obřích chobotnic až v roce 1878, kdy moře na pláž Timble Tickle na kanárském ostrově Newfoundland vyvrhlo krakatici obrovskou o délce 18 metrů. Roku 1896 se na pobřeží Floridy objevilo tělo chobotnice gigantické o hmotnosti sedm tun, jejíž chapadla dosahovala až 30 metrů.

Smrtící obří hlavonožci

Ve válečném roce 1941 došlo k potopení lodě Britannia. Na malém voru se tehdy zachránilo 12 mužů, avšak napadl je obří hlavonožec a některé z nich stáhl do vody. Svědectví o tom, že obří hlavonožci napadají i lidi, pak poskytli poslední tři z trosečníků, kterým se podařilo přežít. Agresivita krakatic byla potvrzena, když tři různí hlavonožci napadli dokonce norskou tankerovou loď o výtlaku 15 000 tun a délce 150 metrů. V roce 2003 u Antarktidy uvízla zcela neznámá krakatice, kterou pojmenovali jako Hamiltonova. Vědci odhadli, že takový dospělý jedinec dosahuje délky 35 metrů a živí se možná i vorvani. Jak je vidět, mořské hlubiny mohou skrývat neznámé gigantické živočichy, o kterých se vědci domnívali, že už dávno vyhynuli.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2785527
DnesDnes945
VčeraVčera826
Tento týdenTento týden3645
Tento měsícTento měsíc15638

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab