2236tajemVrnění, neboli předení, je první zvuk, který dokážou koťata vydat po narození. Jeho vibrace jim pomáhá komunikovat s matkou i sourozenci. Maličká koťata vrní, když sají mateřské mléko. Kočka tak ví, že jsou

její mláďata spokojená a dostatečně zásobená mlékem. Kočka během kojení také přede, čímž uklidňuje nejen koťata, ale i sebe.

Kočky vrní i celé hodiny

Vrnění je stejnoměrný zvuk v nízkých frekvencích (25 až 44 Hz). Probíhá jak při nádechu, tak při výdechu a kočka ho dokáže udržet bez přerušení celé hodiny. A i když vrní, může u toho vydávat i jiné zvuky. Její vrnění je přitom nejen slyšet, ale i cítit. Z vrnící kočky, máte-li ji na klíně, vnímáte lehké vibrace, které probíhají celým jejím tělem. Nejvýraznější jsou ale samozřejmě v hrdelní oblasti.

Stimulace organismu

Mylná je domněnka, že kočky tímto způsobem jen vyjadřují radost a potěšení. Leckdy se předením snaží také uklidnit, jsou-li ve stresu, případně tak mohou potlačovat bolest. Některé kočky proto vrní i během vyšetření u veterináře. Předení mimo jiné stimuluje jejich organismus. Je ověřené, že se poraněným kočkám, pokud předou, hojí rychleji jejich rány. Platí to i v případě zlomenin, neboť vibrace se přenášejí i na kosti. Obecně lze říci, že vrnění podporuje léčebné procesy. Veterináři ve spolupráci s vědci zkoumali fakt, že se mnohdy stává, že pokud se jedna kočka zraní, shluknou se kolem ní další a začnou příst. Dříve byl tento akt považován jako projev empatie, ale odborníci zjistili, že jde o cílené vzájemné uzdravování. A kočky takto mohou léčit nejen sebe, ale i člověka. Svým předením harmonizují, vylaďují jeho psychiku. Však proto také vznikla felinoterapie. Mazlení s vrnící kočkou prokazatelně pomáhá snižovat vysoký krevní tlak, uvolňuje nahromaděný stres a napravuje dýchací frekvenci. Mimo to dochází i k posilování svalové hmoty, zlepšování pevnosti kostí a rychlejšímu hojení ran. Proto také NASA už mnoho let poskytuje astronautům vibrační pásky, které napodobující kočičí předení. Jsou nastaveny na frekvenci kolem 25 Hz a jejich účelem je omezit a léčit řídnutí kostí, ke kterému u astronautů v důsledku pobytu v oblastech s nízkou gravitací dochází. Kočky často vrní také ve fázi usínání, odborníci to vnímají jako důkaz uklidňujících účinků. Vrnění ovšem uplatňují také při kontaktu s ostatními zvířaty. Při setkání s nadřazenou kočkou dává podřazená vrnící kočka najevo, že je přátelsky naladěná a nechce se pouštět do konfliktu. Výše postavená zvířata dávají zase vrněním najevo, že od nich druhým nehrozí nic zlého. Staré a nemocné kočky tak signalizují, že jsou neškodné. Kočky také často předou, když se krmí nebo když spatří nabízené jídlo.

Jak vrnění vzniká?

Vědci v tom ani v současné době nemají úplně jasno. Někteří tvrdí, že je produktem nepravých hlasivek. Jiní se domnívají, že je kočičí vrnění výsledkem elektrického impulzu generovaného mozkem a následného smrštění a rozrezonování svalů poblíž hrtanu a bránice.

(nam)

DODATEK

Jako nejhlasitěji předoucí kočka, tedy vlastně kocour, světa se do Guinessovy knihy rekordů zapsal Merlin. Dokázal vrnět hlasitostí až 67,8 decibelu!

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2991494
DnesDnes213
VčeraVčera746
Tento týdenTento týden1661
Tento měsícTento měsíc14634

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab