2337úžasná"Dcera mi z dovolené v Egyptě přivezla přírodní kadidlo. Jeho vůně je mi příjemná a prý také prospívá zdraví. Můžete o tom něco napsat?" požádala redakci čtenářka Zdena z východních Čech.

Kadidlo je aromatická pryskyřice získaná ze stromu Boswellia, respektive z jeho kmenu. Odedávna se využívá při náboženských obřadech, kdy se kousky bílé pryskyřice kladou na dřevěné rozpálené uhlíky. V Egyptě se pryskyřice užívala i při balzamování mumií. Kdysi mívalo kadidlo hodnotu zlata a dokonce existovala „trasa kadidla“ z jižní Arábie do Středomoří. Je to jedna z nejstarších obchodních cest na světě.

Pryskyřice úžasných vlastností

Římskokatolické a pravoslavné církve kadidlo používají dodnes, protože se domnívají, že zahání zlé duchy. Kadidlo se dále uplatňuje v aromaterapii, kosmetice (pomáhá při akné, jizvách, striích, vráskách) a také na podporu zdraví. Ájurvédská medicína ho doporučuje k léčbě artritidy, k hojení ran, na posílení ženského hormonálního systému a k ochraně před patogenními mikroorganismy. Podle Áyurvédy dokonce prý každodenní pálení kadidla v domácnosti zajistí zdraví všem členům rodiny. Země východu používají kadidlo již od starověku k udržení zdravé dutiny ústní. Lidé tam kadidlo žvýkají, aby si udrželi dobré zdraví zubů a dásní, vyhnuli se infekci. V západních zemích je kadidlo známé hlavně díky protizánětlivým účinkům. Obsahuje seskviterpenové uhlovodíky, monoterpen, diterpeny a kyselinu boswellianovou, přičemž právě ta má silný protizánětlivý účinek a zmírňuje bolesti způsobené artritidou, podporuje tělo při Crohnově chorobě a nebo při výskytu cyst. Kadidlo také zlepšuje krevní oběh a průtok krve.

Co ukázaly vědecké studie?

Některé studie naznačily, že kadidlo může pomoci při léčbě různých typů rakoviny (například v případě maligního melanomu, karcinomu močového měchýře nebo mozkového nádoru). Bylo potvrzeno, že extrakt z kadidla - incensole acetát - snižuje neurologické poškození, zmírňuje deprese a úzkosti, zabraňuje onemocnění cév a snižuje špatný cholesterol. V aromaterapii se kadidlo používá na uvolnění stresu, napětí, dokonce i k potlačení hysterie a deprese. Masáž nebo koupel s olejem z kadidla může pro změnu pomoci se zánětem močového měchýře. Terapie s olejem z kadidla má příznivý vliv také na dýchací systém a pomáhá při bronchitidě, astmatu, zánětu nosních dutin, při častém nachlazení a alergii. Stačí nakapat pár kapek oleje na ruce a inhalovat několikrát denně. Lze též inhalovat tinkturu z kadidla (1 čajová lžička na litr horké vody).

Vedlejší účinky při používání kadidla a jeho esencí nebyly zaznamenány. Toxikologické studie potvrdily, že extrakt z kadidla je bezpečný pro vnější i vnitřní použití. Ale pozor, užívání kadidla se nedoporučuje lidem, kteří berou léky na ředění krve nebo se léčí s vysokým krevním tlakem. Také těhotné ženy a kojící matky by měl být opatrné.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2821600
DnesDnes428
VčeraVčera691
Tento týdenTento týden428
Tento měsícTento měsíc3918

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab