0739mámeDruhá nám nejbližší hvězda po Slunci je Proxima Centauri. A právě v jejím dosahu, kde se rozprostírá systém Alfa Centauri, se údajně může nacházet hned několik planet s podmínkami pro vznik života. Tou nejznámější je exoplaneta Proxima b, kterou před několika lety objevili pozorovatelé z evropské jižní

observatoře. Podle nich by na planetě mohly panovat velmi podobné podmínky jako na Zemi. Je tedy dost pravděpodobné, že by se tam mohl nacházet i život. Otázkou pak zůstává, zda se do tohoto světa mohou lidé ze Země někdy dostat.

Hvězdná výprava je v plánu

Vypravit se do jiné hvězdné soustavy bude pro lidstvo zřejmě záležitostí mnoha desítek nebo i stovek let, možná k tomu ale nedojde nikdy. Přesto i na takovém plánu NASA pracuje. V první řadě je podle vědců potřeba vyvinout technologii, která umožní cestování mnohem větší rychlostí než doposud. Pomoci by mohl též objev tzv. červích děr, jejichž vytvořením se dají značně zkracovat i nesmírně velké vzdálenosti. I tak ovšem cesta do systému Alfy Centauri potrvá desítky let. V současnosti se počítá s tím že by výprava do systému této hvězdy mohla začít kolem roku 2070. Co tam na lidstvo čeká, lze však předvídat jen velmi obtížně. Zatímco vědci kvůli častým erupcím tamní hvězdy pochybují, že by se jednalo o pokročilý život nebo dokonce nějakou organizovanou společnost, ufologové si svoji naději drží. Podle nich vůbec nemáme tušení, jak pokročilé by mohly být mimozemské technologie a v jakých podmínkách by dokázali mimozemšťané žít...

Zajímavá planeta Ross 128 b

Objevování exoplanet, tedy těles ležících mimo naši sluneční soustavu, už dávno není ničím výjimečným. Čas od času však vědci objeví takovou, která se jeví nadějně pro všechny zájemce o záhady a mimozemské civilizace. Právě to je případ tělesa označeného Ross 128 b. Tato tajemná skalnatá planeta obíhá kolem aktivního červeného trpaslíka, a to ve vzdálenosti, která se jeví ideální pro udržení nějaké formy dlouhodobě se rozvíjejícího života. Oproti zmíněné Proximě b má zásadní výhodu, neboť hvězda, kolem které obíhá, se jeví jako velmi klidná a nevykazuje žádnou nestabilitu či smrtící erupce. Pokud se tedy někde mohl po miliony let vyvíjet život, bylo by to pravděpodobně možné právě zde. Další podmínkou však je, aby planeta měla atmosféru a zejména tekutou vodu, ale právě tyto skutečnosti zatím zjistit nedokážeme.

Tajemné rádiové signály

Vesmírné těleso Ross 128 b je v současnosti jedním z největších námětů k diskuzi mezi ufology. Ti poukazují na to, že veškeré analýzy signalizují vysokou pravděpodobnost obyvatelnosti planety. Navíc před časem zachytili astronomové podivné rádiové signály, které údajně přicházely přímo z Ross 128 b. Vědci si nejsou tímto optimismem ufologů zcela jisti a raději se drží zpátky. To však vyvolává názory, že se NASA a další kosmické agentury snaží vše utajit a že signál ze vzdálené planety skutečně přišel. Co by to mohlo znamenat? Pokud vyloučíme, že má signál dosud nevysvětlitelný přirozený původ, tak třeba to, že tam skutečně sídlí nějaká civilizace, která se vysíláním rádiových signálů snaží najít další život. Dále se tam může nacházet například nějaké obří mimozemské zařízení, které takové signály vysílá. Důležitá otázka ovšem zní - měli bychom se pokoušet o spojení s tímto místem?

(pak)

Foto: archiv a Pixabay

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2821585
DnesDnes413
VčeraVčera691
Tento týdenTento týden413
Tento měsícTento měsíc3903

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab