0339samanismus 1Jak uvádějí někteří historici, má šamanismus své hluboké kořeny v dávnověku, snad až v mladší době kamenné, což přibližně odpovídá časovému údaji 9000 let př. n. l. Praktikování šamanismu patřilo vždy k velmi svobodomyslným, přičemž vzhledem ke své otevřenosti překračovalo hranice kontinentů. Slovo šaman se

do oblasti Čech dostalo zřejmě z uralsko-altajského kmene na Sibiři a podle známých výkladů mělo poněkud jiný význam, než jak jej chápeme dnes. Popisuje totiž člověka, který vidí skrze tmu a zároveň dokáže ovládat vzrušení i hněv. Tisíciletá tradice šamanství s velkou pravděpodobností rovněž v českých zemích vychází z přesvědčení o existenci duchů a démonů, s nimiž mohou lidé za určitých podmínek komunikovat. Tyto kontakty se v naší krajině podle všeho využívaly zejména k pozitivním rituálům.

Nekrvavé oběti

U starých Slovanů, kteří jsou řazeni do doby 4000 let př. n. l. až do 7. století našeho letopočtu, údajně existovala silná šamanská tradice, která přetrvala až do 16. století. Potom ale mezi 14. až 17. stoletím převzala otěže společnosti inkvizice katolické církve. Zřejmě i působením krutého vynucování dodržování katolické víry se nedochovaly téměř řádné materiály z dob, kdy byl ještě starý český šamanismus v rozkvětu. Možná na tom měla svůj podíl i skutečnost, že byli čeští Slované výrazně ovlivňováni Kelty, a to nejen jazykově, ale též nábožensky. U Slovanů se například díky tomu v minulosti kromě řady jiných zvyků vyskytovala třeba vyrovnaná role muže a ženy, což odkazuje právě na keltský vliv. Zrovna tak na rozdíl od nechvalně známých krvavých rituálů jiných národů byli staří Češi poněkud mírumilovnější. Německý kulturní antropolog Wolf Dieter Storl připomíná, jak Slované tradičně obětovali při svých rituálech květy a ovoce, často též cenné tekutiny (olej, mléko či alkohol). Podobně tak činili rovněž Keltové nebo Germáni.

Pravěcí strážci pokladů

Podle starých pověstí své poklady a hájemství na území Čech i v současnosti úpěnlivě střeží božstva mnohem starší, než popisují proslulé keltské mýty. Naši předkové totiž do země, ale i do vody, vkládali velké množství cenných předmětů z bronzu i dalších drahých kovů. Mělo jít o dary bohům, kteří měli své uctívače ochraňovat. Tyto často až unikátní poklady se čas od času dostávají po nesmírně dlouhé době opět na světlo světa, aby šokovaly své okolí nejen svojí cenou, ale také řemeslnou kvalitou a důmyslností. Pravěcí bohové však údajně jim věnované dary vydávali jen velmi neochotně a mnohé cennosti tak dosud čekají na svůj „návrat“ do světa lidí.

(kov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2821585
DnesDnes413
VčeraVčera691
Tento týdenTento týden413
Tento měsícTento měsíc3903

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab