2241Znojemský 2V podzemí Znojma se nachází jeden z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů ve střední Evropě. Síť chodeb má důmyslně budované větrací šachty, kouřovody a nechybějí tam ani studny a rozvody vody či

dopravní výtahy na lanech. Celková délka chodeb se odhaduje na téměř 30 kilometrů a komplex, který vznikl pravděpodobně již na počátku 14. století, je rozložen ve čtyřech patrech pod historickým jádrem města.

Kroniky o účelu mlčí

Ve starých záznamech není zmínky o tom, proč byl podzemní labyrint chodeb vybudován. Existuje však legenda z dob třicetileté války, která může mít reálný základ a leccos by možná vysvětlovala. Tehdy se švédské vojsko vypravilo do Znojma loupit a vraždit. Když Švédové přitáhli k městu, překvapilo je, že hradby jsou prázdné. Po měšťanech, jejich majetku i zásobách potravin jako by se zem slehla. Přitom se ale kouřilo z komínů domů, ačkoli ve vyhaslých ohništích nikdo nezatápěl. Švédští vojáci zůstali ve městě přes noc. Ráno byli pak někteří z nich nalezeni mrtví, proto se sebrali a z "města duchů" urychleně odešli. Podzemní labyrint mohl tedy vzniknout jako úkryt v době válek.

Smrtonosné pasti

I kdyby se nějaký vetřelec do labyrintu dostal, hrozila mu smrt. V chodbách totiž bylo přes padesát studen, ale použitelných sotva deset z nich. Ostatní zcela jistě sloužily jako pasti, protože byly vyhloubeny uprostřed chodeb a přístup k nim se mohl proměnit v bahnitou skluzavku, pokud by ho obránci polévali vodou. A to, zda do chodeb někdo pronikl, se dalo zjistit pomocí pozorovacích štěrbin, kterými bylo vybaveno hned několik podzemních sálů.

Divoké teorie

Někteří záhadologové se domnívají, že podzemní chodby měly jiný účel a jejich hypotéza je velmi odvážná. Znojemské podzemí podle nich sloužilo vládám mimozemských dynastií. Dávají to do souvislosti i s tím, že znojemská rotunda údajně stojí na vrcholu zaniklé pyramidy. Ta měla být zničena, když se prý její část zřítila do údolí Dyje při roztržení zemské desky v období druhohor.

(šál)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2821607
DnesDnes435
VčeraVčera691
Tento týdenTento týden435
Tento měsícTento měsíc3925

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab