2243SatinskéMalenovický kotel pod Lysou horou v Beskydech připomíná alpský ledovcový kar. Pramení tu říčka Satina, která dává tušit, že kdysi dávno vypadaly beskydské řeky podobně jako ty alpské. Horní tok

říčky na své pouti dolů do údolí několikrát výrazně mění svůj vzhled. Od 800 metrů nad mořem běží a skáče voda po strmých kamenných stupních, zařezává se do skalního masivu a ve výšce 525 m n. m. vytváří hlubokou soutěsku ve tvaru písmene "V". Tam někde začíná voda padat v pravidelných kaskádách a vrcholí hlavním vodopádem na dně rokle. Ten, ačkoli má na výšku sotva dva metry, patří k nejkrásnějším přírodním scenériím Beskyd. Z geomorfologického hlediska je soutěska s vodopádem na Satině unikát.

Stará legenda vypráví...

Vodopádům se říká Poklad Beskyd. Jméno souvisí se známou beskydskou legendou. Podle ní se někde v rokli nachází přes 300 let zakopaný zlatý poklad zbojníka Ondráše. A protože v soutěsce s vodopády je citelně chladněji než v okolních lesích, traduje se, že zbojníkův duch je stále přítomen a svůj poklad ostražitě hlídá.

Jak začala Ondrášova zbojnická kariéra?

Ondráš, civilním jménem Ondřej Fuciman, se narodil v listopadu 1680 v Janovicích. Při jeho narození prý nad statkem prolétla ohnivá koule a předznamenala jeho zvláštní osud. Ondrášova rodina patřila k nejbohatším a nejvlivnějším selským rodům frýdeckého panství. Ondřej byl veselý a bystrý chlapec, dobře se učil a studoval na lyceu v Příboře. Povahu měl ale vzpurnou, divokou. Se spolužáky obratně manipuloval jako s loutkami a obávali se ho i dospělí. Když byl kárán, upíral své pronikavé oči na kantora tak silně, že z něj šel až strach. Po šesti letech Ondřeje z lycea vyloučili pro jeho nezvladatelnou povahu. Bystrý mladík citlivě vnímal nespravedlnost v chování a jednání dospělých a stejně tak útisk prostých lidí, zlovůli vrchnosti, která arogantně porušovala jejich práva i císařská nařízení. Rozhodl se postavit na odpor. Přesvědčil několik chlapců, aby se s ním vydali do hor. Opustili domovy i rodiče a na Lysé hoře založili zbojnickou družinu. Společně přepadávali bohaté a napravovali křivdy v beskydských dědinách. Mezi oloupenými se ocitli vytipovaní krčmáři, Židé, kupci, mlynář, někteří měšťané, ale také soudní sluha, farář a další. Ondráš se svého nového poslání zhostil s hravou lehkostí, šarmem a elegancí. Kdykoli chodil jen tak po horách, zastavil se na kus řeči v nějaké chalupě, na chotárech mezi pasáky ovcí, kterým neváhal provést nějakou čertovinu, když viděl, že svou práci šidí.

Pátrání po pokladu pokračuje

Pověst o zbojníkovi se šířila za hranice panství i místních hor. Začalo se vyprávět také o pokladech, které Ondráš se svými druhy nashromáždil a ukryl v jeskyních na Lysé hoře. Ten nejvzácnější zlatý poklad prý uschoval v jedné skalní rozsedlině u Satinských vodopádů. Místo nevybral náhodně. Právě tady, v divoké nepřístupné rokli, u studánky pramenící pod obrovským balvanem, byl svou partou slavnostně prohlášen za velitele zbojnické družiny.

Ondrášův zlatý poklad dosud nikdo nenašel, ačkoli právě okolí pískovcového balvanu s pramenem bylo prohledáno nesčetněkrát. Nyní je pozornost zaměřena na skalní průrvy v kilometrové soutěsce na dně rokle. Na jaře po zimním tání sněhu se tudy řítí hromady divokých vod, které s rachotem spadají hlavním korytem i z okolních skal do rokle. Často se dolů není vůbec možné dostat, dokud množství vody trochu neopadne a okolní strmý terén nevyschne.

Text: Jana Zapletalová

Foto: Jana Burianová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3022499
DnesDnes43
VčeraVčera237
Tento týdenTento týden507
Tento měsícTento měsíc1637

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab