0343zelená1Mateřídouška obecná, latinsky Thymus setpyllum, lidově douška mateří, mateřinka či chodec, je souborný název pro všechny druhy mateřídoušek z čeledi hluchavkovitých, které u nás rostou. Všechny mají výborné léčivé účinky, a proto je

používali už staří Slované a jejich čarodějové (žreci).

Mateřídouška je rozšířena téměř po celé Evropě, ale i na Dálném Východě, na Sibiři a Zabajkalsku. U nás roste od nížin až po hory, na stepních loukách, paloucích ale také ve světlém lese. Kvete od května do září, podle polohy, kdy její tmavě červené až nafialovělé silně vonící květy lákají už zdálky sběrače. Ty z ní hlavně mezi květnem a srpnem odsekávají nať. Ta se rychle suší ve stínu (pozor, neobrací se) při teplotách do 35 stupňů Celsia.

Usušená nať - Herba serpylli - obsahuje látky se silným dezinfekčním účinkem, například thymol, karvakrol, cymen, řadu terpenů, hořčinu serpyllin, třísloviny a flavonoidy. Droga nebo její extrakt se pak už odedávna používaly jako účinný prostředek proti kašli, zároveň dobře rozpouští hleny. Má rovněž baktericidní efekt a třísloviny v ní obsažené (až 7 %) mírní průjmy.

Koupele na zmírnění bolestí

Babky kořenářky a vědmy věřily, že má také uklidňující účinek nejen na tělo, ale i na psychiku. Zevně se droga používá k obkladům na zanícená místa pokožky, jako kloktadlo s dezinfekčními účinky při zánětech dutiny ústní a rovněž je výborná do koupelí, kterými se zmírňují bolestivé stavy při revmatismu. Při žaludečních kolikách a nadýmání se užívá zápar z 1 – 2 čajových lžiček na šálek vroucí vody, kdy se nechá 10 minut louhovat a poté přecedí. Proti kašli se zase používá směs ze stejných dílů natě mateřídoušky, kořene prvosenky a listu podbělu (lze ještě doplnit květem divizny). Ze směsi se vytvoří zápar ze dvou čajových lžiček na šálek vody. Užívá se třikrát denně.

(bla)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2991493
DnesDnes212
VčeraVčera746
Tento týdenTento týden1660
Tento měsícTento měsíc14633

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab