2444předMožná ve vztazích zažíváte více či méně podobné pocity. Partneři - partnerky, které si vybíráte, na první pohled sice působí jinak než ex, nakonec se ale ukáže, že jsou si velmi podobní. Jak je možné, že si vybíráte do života pořád typově stejné muže či ženy? Odpověď vám možná dá

Mgr. Hripsime Zohrabyan Myšáková. Pochází z Arménie a ve své práci, kterou vykonává ve východních Čechách a v Praze, kombinuje přístup klasických rodinných konstelací a metody sibiřských šamanů.

2444Představujeme 1Hripsime říká: "I partnerské vztahy podléhají určitému řádu a pravidlům. Každý z nás má vnitřní archetypy. Mezi ty hlavní patří vnitřní žena, vnitřní muž, vnitřní dítě a vnitřní zvíře, tedy životní energie. A tak někdy umíme být pečující a láskyplní - to je atribut patřící ženám, cílevědomí, racionální a s tahem na bránu - to je mužský aspekt. A každý z nás byl dítětem a tu hravost spolu se vzpomínkami máme pořád v sobě, zároveň máme svůj hnací motor, alias vnitřní zvíře, který nás vede životem. Chceme-li kvalitní partnerský vztah, je třeba s těmito vnitřními archetypy pracovat."

Jak konkrétně nám to pomůže v partnerských vztazích?

Život hledá rovnováhu. Pokud tedy v sobě máte jako žena silnějšího vnitřního muže, zákonitě si do života přitáhnete muže se silnější vnitřní ženou. Pokud jste v roli oběti, najdete si agresora a viníka. Pokud se až moc věnujete práci, najdete si „lenocha“, závodní sportovec si najde kavárenského povaleče a tak dál. Ne vždy jsou ty rozdíly tak viditelné a vnímatelné, protože nejsme v takovém extrému a oscilujeme kolem středu. Kdo se emočně zasekl v dětství, najde si náhradu za svého rodiče v partnerovi - partnerce. A pak muž, který hledá matku, najde ženu, která hledá syna, nebo žena, která hledá otce, najde muže, který hledá dceru. Toto hledání není na vědomé úrovni, děje se v podvědomí na základě nezpracovaných emocí. To, že člověk nedostal tolik pozornosti, lásky, uznání a pochopení, přijetí, kolik potřeboval od své matky - otce, křivdy, konflikty, násilí, manipulace se zapisují do jeho paměti, do limbického systému emocí, a ovlivňuje to jeho výběr partnera. A když mu po nějaké době začnou klesat hormony zamilovanosti, ztratí růžové brýle a vadí mu na partnerovi - partnerce některé věci. Vyvěrají různé emoce, které zná z dětství a nevědomky si svou žáhu chladí na svém protějšku, aniž by se ho to týkalo.

Někdy ale také rodiče do partnerských vztahů zasahují přímo...

Partnerský vztah má být na prvním místě. Pokud se toto neděje, dávají partneři přednost své původní rodině a nepřijímají svou novou rodinu jako svou nejdůležitější součást života. Pak je to ve vztahu cítit a má to na něj silný vliv. V praxi jsem se setkala s nejedním případem, kdy muž nebyl schopný postavit hranice, byl ovládaný matkou. Pro partnerku pak ale není rovnocenným partnerem, o kterého se lze opřít.

Vraťme se zpět k archetypům. Jak mohu zjistit, jak na tom jsem, podle čeho si vybírám partnera?

Nahlédnout do podvědomí se dá pomocí konstelací. Lze si tak postavit své i partnerovy -partnerčiny vnitřní archetypy a zjistit, který z principů nás do tohoto vztahu přitáhl. Jasně se tam také ukáže, zda si člověk místo lásky nenašel náhradu za matku nebo otce. Pak se dají sladit vnitřní principy, přijmout sebe i partnera spolu s jeho rodinou. Mnohdy se stane, že najednou vidí člověk svou lásku v úplně jiném světle a má pocit, že toho člověka nezná, že ho vidí poprvé v životě. Je to tím, že se na něj už nedívá skrze staré programy a emoční bloky. Další aspekt vztahu se týká toho, že každý má z vlastní rodiny odkoukáno, co je ženská a mužská energie a jejich role v partnerském vztahu. A dokud si vědomě nenajde jiné vzory pro vlastní vztah, bude kráčet ve šlépějích rodičů. A to i když si zvolí úplně jiný typ partnera - partnerky, než byl otec či matka. Vtip je v tom, že emočně se bude dostávat do takových rovin prožívání, jako měli oni ve svém vztahu. Systém má totiž tendenci se opakovat a také držet rovnováhu. Nicméně i toto se dá v konstelacích elegantně vyřešit a udělat místo pro jiné prožívání a vztahovou dynamiku. Je také potom nutné vytvořit nové návyky a přeprogramovat mozek.

(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3112941
DnesDnes299
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden3762
Tento měsícTento měsíc7287

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab