0546deprese2Deprese - to není jen špatná nálada či skleslost. V podstatě se jedná o duševní stav projevující se po určitou dobu vyčerpáním sil našeho organismu. Dnešní doba má za následek přepracovanost, stres,

napětí, deprese vyvolává trvalý smutek, beznaděj, úzkost, nespokojenost a ztrátu zájmu o život. Zvláště na podzim těmito pocity trpí hodně lidí. Co může pomoci?

Dejte si na talíř. Náladu ovlivňuje i skladba jídelníčku. Bylo zjištěno, že v zemích, kde převládá tzv. středomořská strava - ryby, čerstvá zelenina a ovoce, olivový olej - je nižší výskyt depresí. Naopak strava západního typu - průmyslově upravované potraviny plné chemických látek, rychlé občerstvení, bílé pečivo, sladkosti, cukrovinky a podobně - výrazně zvyšuje riziko a zhoršuje projevy deprese.

Chvála vodě. Bylo zjištěno, že deprese mají přímou souvislost s nedostatečným pitným režimem, neboť k tvorbě hormonu serotoninu - tzv. homonu štěstí - a dalších hormonů je potřeba voda, tedy dostatečná hydratace organismu. Chodit co nejvíce naboso, což přináší pocit zklidnění a uzemnění, doporučoval Sebastian Kneipp, zakladatel přírodní léčby vodou. Zvláště je vhodná ranní a večerní chůze ve studené vodě. I kontrastní sprcha - střídání horké a studené vody - má na organismus člověka v depresi blahodárný a uklidňující vliv.

Bylinky pro zklidnění. Nejúčinnější bylinkou proti depresi, úzkosti a narušené funkci nervové soustavy je třezalka. Vnitřní napětí uvolňuje, proti duševnímu vyčerpání pomáhá rozmarýn. Voňavým usušeným rozmarýnem můžete naplnit malé polštářky. Když si je před spaním položíte vedle hlavy, zkvalitní spánek, uklidní mysl. Skvělým přírodním lékem na melancholii, smutek, letargii jsou lístky meduňky. Užívá-li se večer před spaním, zlepšuje usínání a prohlubuje spánek.

Babské rady. Důležitou léčebnou roli při depresi hraje dýchání. Dýchejte zhluboka, několikrát během dne je dobré vyzkoušet speciální dechové cvičení. Nejlepší antidepresivum je tělesná námaha - pohyb. Dochází k uvolňování endorfinů, díky nimž se budete cítit vyrovnanější a spokojenější, a dojde tak ke zmírnění projevů deprese.

(žuk)

RADA SPIRITU

Podle terapie barvami má oranžová barva „rozjasňovací“ vliv na naši náladu. Tento poznatek můžete přenést do jídelníčku a zařadit potraviny oranžové barvy - mrkev, broskve, meruňky, pomeranče, mandarinky.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3112907
DnesDnes265
VčeraVčera823
Tento týdenTento týden3728
Tento měsícTento měsíc7253

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab