Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

2248Solná1Soláň je jedním z hřebenů Vsetínských vrchů a pyšní se přezdívkou Valašský Olymp. Nepatří k nejvyšším (861 m n. m.), ani na něm není nic zvláštního. Tak jako několik dalších beskydských kopců byl odlesněn

kvůli pastvinám. Z hřebene se rozevírá překrásný výhled na panorama Beskyd, Javorníků a při jasném počasí lze zahlédnout i Malou Fatru. Jak napovídá název, hora by měla mít souvislost s kamennou solí. Bohužel, žádné větší ložisko zde objeveno nebylo.

Kde se vzal název hory?

Zbožným přáním místních bačů a gazdů od prvních pasteveckých generací bylo objevit sůl. V hornatém kraji s kamenitou půdou to znamenalo totéž co najít zlatý poklad. A tak je soláňský hřeben opředen pověstmi a legendami plnými soli. První pověst pochází z Velkých Karlovic. Tenkrát tu stálo jen pár chalup a menší statek. Příběh vypráví o gazdovi, u kterého sloužil slovenský bača. Pásl mu krávy, ovce a koně na hřebeni blízkého vrchu. Jednoho dne si všiml, že se jeden z býků pase pořád na stejném místě. Odmítal se hnout, trávu vyhryzával s velkou chutí u samé země, dlouho přežvykoval a nic jiného ho nezajímalo. Bača byl zvědavý a přinesl si na pastvinu motyku. Několikrát kopnul a motyka zazvonila o tvrdý kámen. Byl to solný kámen. A tak velký, že mu motyka na jeho vykopání nestačila. Bača řekl o svém nálezu gazdovi a tomu zasvítily oči. Sůl byla na chotárech vzácná a solné naleziště na pozemku zárukou doživotního bohatství. Pod příslibem vysoké odměny si gazda zavázal baču mlčením. Ještě tu noc se ale vydal na hřeben na pastvinu. Chtěl solný poklad vykopat sám, bačovi ráno říct, že nic nenašel a pak ho vyhnat ze služby za lež. Gazda však hledal marně. Nenašel nic než černou, kamenitou zem. A nenašel už ani svého černého býka. Ten zmizel ze stáda a už se nikdy neobjevil. Rozezlený gazda ubohého baču vyhnal a po kraji se vyprávělo, že ho duch hory nakonec potrestal za lakotu. A také se traduje, že se na hřebeni občas zjevuje velký černý býk, hledá svůj solný kámen a žalostně ryčí.

Druhá pověst vypráví o bohatém sedlákovi, který měl statek - grunt - přímo na svahu hory a velké stádo krav a koní. Sloužili u něj tři pacholci a sedláka se báli, protože byl krutý a zlý. Brzy zjara v čase orby přikázal jednomu z nich zapřáhnout dva voly a zorat pole (na valašsku „rolí“) na úbočí hory. Půda byla samá skála a kámen a pacholek co chvíli zastavoval, aby kameny odstranil. Lopotil se s tím celé dopoledne, než se rozhodl trochu si oddechnout. Vypřáhl voly, dal jim napít a zaopatřil je kupkou sena. Sám se usadil pod strom a pustil se do skromného oběda – kousku chleba, sýra a tuřínu. Jídlo zapil vodou z nedaleké studánky a šel se podívat, kde jsou jeho volci. Kupodivu stáli pořád na tom samém místě, kde jim předložil seno. Oba dva hlavy u země a něco lízali. Přiblížil se k nim a strnul. Ze země jakoby vyrůstal bílý průsvitný kámen. Sůl! Už chtěl běžet oznámit tu novinu gazdovi, jenže ten se tam zrovna přihnal a rozlíceně láteřil. Proč prý pacholek lelkuje u vypřáhnutých volů? Proč neoře? Když se podíval k zemi, kam pacholek ukazoval, pochopil. A vyzval pacholka, ať s ním jde výš na horu, že by tam mohli najít další sůl. Důvěřivý chlapec šel. Jakmile byl ke gazdovi zády, ten jej silným klackem udeřil do hlavy. A bil ho tak dlouho, dokud ho nezabil. Pak si oddechl, že se nikdo nedozví, že je na hoře sůl. Plánoval si, jak ji bude prodávat a zbohatne ještě víc. Mrtvolu pacholka zahrabal a vrátil se k volům. Ale kde těm byl konec! A nenašel ani ten bílý kámen, ačkoli ho viděl na vlastní oči. To ho rozlítilo a s nadávkami se vrátil domů. Všude rozhlašoval, že mu nevděčný čeledín utekl ze služby a ještě mu ukradl oba voly.

Volci pravdu vyzradili

Když druhý den posílal dalšího pacholka doorat pole, zapřáhl mu koně. Pacholek pokračoval v nedodělané práci, když se přesně v poledne ozvalo o něco výš z hory silné a zoufalé ryčení. Zanechal orby a utíkal na místo, odkud se zvuky ozývaly. Nebyl sám, přiběhli i pasáci z okolí. A tam nad odkrytým hrobem zmizelého pacholka stáli a ryčeli dva volci, kteří místo rozhrabali. Pak se divoce rozběhli ke gruntu gazdy. Gazda utekl do hor. Lidé mezitím snesli mrtvého chlapce dolů a řádně ho pochovali. Gazda se domů vrátil až v noci. Ráno se ze všeho vylhal. Tvrdil, že pacholka nezabil, že když se šel podívat, jak oře, nenašel tam jej ani voly. Myslel si, že mu je ukradl a utekl. Lidé mu nemohli nic dokázat, ale mysleli si své. Zbylí dva pacholci od něj odešli a nikoho dalšího do služby už nenašel. A to nebylo všechno. Každé poledne, den co den, se ozývalo na hřebeni přízračné ryčení. Neslo se pastvinami a lesy až dolů do Jezerného, Karlovic a Hutiska jako připomínka na nepotrestaný zločin. Gazda z toho nemohl pracovat, jíst ani spát, vyhýbal se lidem. Jeho grunt pustnul. Nakonec odešel neznámo kam a ryčení pak ustalo. Po nějaké době se lidé dověděli, že přišel o rozum a v rozedraných šatech se potuluje krajem. Místu, kde se ozývalo volské ryčení, se dodnes říká Ryčák, a hora, kde se objevil a zase zmizel solný kámen, se od těch dob nazývá Soláň.

Od pověstí k realitě

Původ názvu má samozřejmě reálnější základ. Kolem Soláně vedla stará solná obchodní stezka. Kamenná sůl byla hlavním artiklem kupců přecházejících hory, vozili ji z polského Krakova přes Českotěšínské Beskydy, Valašské Beskydy až dolů na Slovácko. A proč se Soláni říká Valašský Olymp? Je to synonymum pro termín Vrch umělců, bohémů. Malebný hřeben a jeho okolí vždy probouzely fantazii a podněcovaly uměleckou inspiraci. Pod vrcholem Soláně v Čarťácké hospůdce se scházeli malíři, hudební skladatelé a spisovatelé zvučných jmen - Jan Drda, Jiří Mahen, Karel Hofman, František Podešva, Jan Kobzáň a jiní. Hora vstoupila i do filmu, natáčely se zde záběry pro snímky Děvče z Beskyd, Advent, Bez ženské a bez tabáku, Portáš, Zítra se bude tančit všude a další. Nadšenci přes ezoteriku vyhledávají vrch kvůli silné geomagnetické energii a magnetickým anomáliím, zejména u Karlovského jezera.

Text: Jana Zapletalová

Foto: Jana Burianová

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2922669
DnesDnes217
VčeraVčera533
Tento týdenTento týden3829
Tento měsícTento měsíc13283

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab