Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

1051vanocni 1K tradicím Vánoc u nás i v celé střední Evropě patří, že dárky nosí Ježíšek. Na Slovensku je to Ježiško, v Německu, Rakousku a Švýcarsku zase Christkind. Tradici Ježíška založil v 16. století církevní reformátor Martin Luther v souvislosti s jeho novým protestantským náboženstvím. Němcům však nevděčíme

pouze za Ježíška, ale i za vánoční stromky, neboť zdobení stromků proniklo ve druhé polovině 17. století do domácností právě na německém území. Původně se jednalo o stromky papírové nebo vyřezávané ze dřeva, až teprve později došlo na stromky živé. Zpočátku však nestály na zemi, ale visely ze stropu, aby nepřekážely.

Santa Claus v Americe

Santa Claus dnes nenaděluje dárky jen v Americe, ale díky americkému vlivu též i v mnoha západních zemích. Santa obvykle přilétá na saních tažených devíti létajícími soby. Do domu se pak dostává komínem, odkud skočí do krbu. Dárky dává do punčoch nachystaných na krbové římse.

Děda Mráz v Rusku

Tato postava původně u východních Slovanů představovala starce, který jezdil na saních se spřežením bílých koní a přinášel bílé zimní počasí se sněhem a mrazem. O vánocích se mu proto obětovala kaše nebo kyselo. Tato bytost později změnila svůj charakter a stal se z ní vánoční děda Mráz, který nosí dárky.

Pére Noël ve Francii

Na Štědrý večer brázdí francouzské ulice Pére Noël. Děti mu nechávají v botách mrkev i jiné dobrůtky, zatímco on jim na oplátku obvykle zanechává různé malé dárečky.

Julemanden v Dánsku

Julemanden podle tradic žije v Grónsku, miluje rýžový nákyp se skořicí a v Dánsku na Štědrý den roznáší dětem dárky.

Yule Goat a Jultomten ve Švédsku

Ve Švédsku dříve naděloval slaměný vánoční kozel Yule Goat, kterého později po štědrovečerní večeři s vánočními dárky nahradil přihrblý dědeček Jultomten, kterému rovněž pomáhají skřítci Julnissaři.

Joulupukki ve Finsku

Joulupukki je finská tradiční mytická postava, která dětem naděluje dárky. V současné době se ale Joulupukki čím dál tím více podobá svému americkému „bratranci“ Santa Clausovi. Stále jsou ale mezi nimi rozdíly. Joulupukkiho dílna je umístěna ve finském Laponsku, přičemž o Štědrém večeru Joulupukki neprolézá komínem, ale vchází přímo dveřmi. Má na sobě tradiční teplé červené oblečení, v ruce drží obvykle vycházkovou hůl a cestuje na saních tažených několika soby, kteří ovšem nelétají. Joulupukki má manželku Joulumuori, což znamená Stará vánoční dáma.

Giryla se skřítky na Islandu

Stará islandská pověst vypráví o babizně Giryle s pařáty na rukou, která chytá a jí zlobivé děti. Žije v horské jeskyni společně se třinácti skřítky – Jolasveinary. Postupem doby však pověst ubrala na hrůze, a tak dnes ve vánočním čase scházejí z hor už pouze samotní skřítci. Postupně od 11. prosince sejde z hor vždy jeden skřítek, který tropí lidem různé škodolibosti. Bere jim a schovává věci a dělá různé další neplechy. Při svém řádění však skřítci nechávají za okny obvykle malé dárky.

Hotei-Osho v Japonsku

V Japonsku naděluje dárky Hotei-osho, což je jeden z dobrých duchů, který se může pochlubit párem očí i vzadu na hlavě, takže zároveň hlídá, jestli japonské děti náhodou nezlobí.

Kůň Magi v Argentině

Argentinským dětem nosí dárky kůň Magi. Děti si tam 6. ledna večer dají za dveře vyčištěné boty, kam jim koník naděluje dárky. Zároveň se tam dává i miska s vodou a seno, aby se Magi mohl posilnit na své cestě do Betléma za Ježíškem.

Otec Vánoc v Austrálii

V Austrálii se nachází mnoho národnostních menšin, takže se nedá hovořit o klasických australských Vánocích. Každá rodina tak dodržuje tradice své země. Převládají tam ale zvyky z Británie – stromeček bývá v květináči a pod něj naděluje dárky z 24. na 25. prosince Father Christmas, nebo-li Otec Vánoc.

(kov)

Foto: archiv a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2922701
DnesDnes249
VčeraVčera533
Tento týdenTento týden3861
Tento měsícTento měsíc13315

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab