Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/spirit.cz/www.spirit.cz/templates/spirit_3_8_2_11_2017/functions.php on line 205

2201GeorgijskéAsi 140 kilometrů východně od Atlanty se nachází na kopci žulový monument, jehož vrchol je nejvyšším místem regionu Elbert County ve státě Georgia. Stojí nedaleko od dálnice Georgia Highway 77, z níž je

viditelný. Vede k němu cesta. Říká se mu Georgia Guidestones - Georgijské poradní kameny, nebo také Americké Stonehenge. Monument se totiž skládá ze čtyř velkých a těžkých žulových kamenných desek, které jsou šest metrů vysoké a na nichž je v osmi jazycích (angličtina, španělština, svahilština, hindština, hebrejština, arabština, čínština a ruština) vytesán text nazývaný „desatero přikázání“ nebo „deset zásad“, případně "poselství". Vytesaná přikázání mají prý sloužit k obnově planety a společnosti a nesou následující rady:

1. Udržujte počet lidí pod hranicí 500 000 000 v trvalé rovnováze s přírodou.

2. Dělejte reprodukci moudře s ohledem na zlepšování tělesné kondice a rozmanitosti.

3. Sjednoťte lidstvo novým živým jazykem.

4. Ovládněte vášně – víru – tradice a všechny věci smírnou cestou.

5. Ochraňujte lidi a národy spravedlivými zákony a soudy.

6. Ať se všechny národy řídí svými zákony a externí spory nechť řeší světový soud.

7. Zrušte zbytečné zákony a zbytečné úředníky.

8. Vyvažujte osobní práva povinnostmi ke společnosti.

9. Oceňujte pravdu, krásu a lásku ve snaze o harmonii s nekonečnem.

10. Nebuďte rakovinou na Zemi – dejte prostor přírodě – nechte místo pro přírodu.

Kamenné desky jsou uspořádány kolem kamenného sloupu uprostřed, na němž je položena další deska, jež svými rohy překrývá a propojuje všechny ostatní. Na jejím obvodu je ve čtyřech starých jazycích (babylonština, starořečtina, sanskrt a egyptské hieroglyfy) vytesána věta: Nechť jsou toto poradní kameny Věku rozumu.

Astronomický kalendář

Pár metrů na západ od monumentu leží v zemi další žulová deska, na níž jsou zaznamenány údaje o velikosti a  hmotnosti monumentu. Jsou tam uvedeny i vlastnosti desek z astronomického hlediska, datum dokončení stavby a další údaje. Kromě toho je tam zmíněna časová kapsle, která je údajně umístěná pod deskou. Co se astronomického významu týká, není poloha kamenů náhodná. Lze zde pozorovat Polárku, roční pohyb Slunce a podobně.

Původ není jasný

Původ stavby je obestřen nejasnostmi. V červnu roku 1979 zadal objednávku Elbertonské společnosti pro zpracování žuly muž, který se představil pod pseudonymem R. C. Christian. Tvrdil, že je zástupcem společenství, jež chce lidstvu pomoci a nabídnout cestu humanity prostřednictvím důležitého poselství. Jeho pravé jméno ale zůstalo utajeno a neexistují ani informace o skupině lidí, které ho údajně zplnomocnilo. Podle některých teorií byl pseudonym odvozen od jména legendárního zakladatele středověkého řádu rosekruciánů - Christiana Rosenkreuze. Všichni zaměstnanci firmy, která zakázku realizovala, byli vázáni smlouvou o mlčenlivosti. A tak otázkou zůstalo i to, kdo vše zaplatil. Na jednom z kamenů je pouze uvedeno, že stavbu sponzoruje "malá skupina Američanů, kteří usilují o věk rozumu".

Konspirační teorie

Žulový monument vyvolal řadu dohadů a někteří aktivisté ho považovali i za dílo "satanského" původu. Desky se v průběhu let staly terčem vandalů, byly spojovány se snahami Iluminátů nastolit nový světový řád. Objevují se ale i názory, že jde o vzkaz nějakého excentrického vědce.

(xar)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2922701
DnesDnes249
VčeraVčera533
Tento týdenTento týden3861
Tento měsícTento měsíc13315

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab