Starý vikingský meč s názvem Ulfberht byl podle odborníků lepší než slavné samurajské meče katana a kvalitou překonal i tzv. „dlouhý meč“, který se používal v Evropě od 14. století. Jeho vznik přitom halí tajemství. Název získal podle nápisu, který je vyryt na spodní části čepele. Jde

o franské slovo Ulfberht, které možná značí jméno prvního výrobce a nebo vzniklo spojením starogermánských slov ulfr (vlk) a berath (světlo, zářící). Nápis na některých z mečů byl také doplněn kříži. Mečů tohoto typu bylo zatím nalezeno asi 170 kusů.

Kvalita je unikátní

Ulfberhty byly lehké a oproti jiným mečům pružnější, nezasekávaly se do štítů. Kvalita jejich oceli se prý vyrovnala té naší - moderní. Odborníci zjistili, že zatímco se většina středověkých mečů vyráběla z měkkého železa s nízkým obsahem uhlíku, ocel Ulfberhtů má mnohem více uhlíkové příměsi (zhruba trojnásobek) a minimum nežádoucí strusky, která ocel oslabuje. Šlo o tzv. kelímkovou ocel. Aby vznikla, musel kovář zahřát železnou rudu na 1 600 stupňů Celsia. Tak ji roztavil a kováním kov zbavil strusky. Do železa pak pro zpevnění přidal uhlík.

V Evropě se ovšem v raném středověku taková technologie nepoužívala. Není tedy divu, že se experti původně domnívali, že byl způsob zpracování železa, jímž se Ulfberthy vyráběly, objeven až téměř o tisíc let později, v 18. století v Anglii (při výrobě břitvy). Vikingové ho ale podle všeho znali dříve, snad se s ním setkali na Středním východě a ještě ho vylepšili. A možná patřil k jejich přísně střeženému tajemství, které bylo kolem 11. století zapomenuto.

(xar)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523039
DnesDnes602
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2141
Tento měsícTento měsíc14807

Partnerské weby

apartman banner