Padělatelský „průmysl“

Náklonnost k padělatelské činnosti je u Ludwiga Borchardta vlastně opodstatněná. Jeho původním posláním po příjezdu do Egypta bylo nakupovat umělecké (archeologické) artefakty. Je tedy pochopitelné, že musel

znát padělatelské techniky. A učil se u odborníků. V  Káhiře fungoval, a dobře, archeologický padělatelský průmysl.

Ludwig Borchardt mohl zhotovit bustu Nefertiti s jasnými barvami jako artefakt, na němž chtěl umístit nalezený náhrdelník. Když viděl nadšení publika, neodolal. To mohl být ten hlavní důvod, proč v Německu byla busta Nefertiti prezentována na veřejnosti ne hned po transportu, ale až o mnoho let později.

Spor vědců i laiků by se dal formulovat následovně - vypadá Nefertiti jako egyptská faraonka? Odpověď je nanejvýš překvapivá. Spíše připomíná Evropanku. Navíc se objevily názory, že je busta velmi podobná Borchartově ženě!

Spekulace pokračují

Barry Kemp, archeolog a egyptolog, také pátral po osudu Nefertiti. Spustil se do solné komory v Merkers a konstatoval, že musela přežít nejen vysokou teplotu v egyptském písku, ale i vlhkost v solném dole. A jedna zajímavost. Barry Kemp se měl údajně protokolárně vyjádřit, že po vyjmutí Nefertiti z bedny číslo 34 byly barvy busty neuvěřitelně věrné.

Je to až překvapující. V takových nepříznivých klimatických podmínkách je skoro zázrak, že to všechno přežila, navíc v tak zářivých barvách. Zachovala si je po 3 300 let. Přitom dnes mají odborníciproblémy s jejím eventuálním transportem. Je balena do speciální přepravní komory se stálou teplotou a vlhkostí a přenášena jedině v rukavicích…

Co zjistila počítačová tomografie?

Nefertiti byla v roce 2006 podrobena v Imaging Science Centre v Berlíně nejmodernější rentgenové technice a computerové tomografii. Po měsíčních přípravách a zkoumání mistrovského díla staroegyptského sochařského umění bylo objeveno, že busta skrývá vlastně ještě jednu Nefertiti.

Computerová tomografie objevila pod pomalovanou sádrovou schránkou další obličej.

Pod sádrovým „make-upem“ byl objeven portrét starší ženy se svěšenými rameny, scvrklým krkem a hlubokými vráskami v obličeji. Vypadala tak skutečná Nefertiti?

Proč byla Nefertiti zhotovena tak složitě, když Egypťané už v té době malovali v pyramidách portréty svých osobností? Na druhé straně to může být jeden z důkazů pravosti Nefertiti. Dalším by mohlo být, že u busty byly použity barvy, jejichž složení nebylo na začátku 20. století známo. Dokonce se zjistilo, že sádra na několika místech nepřiléhá na základ. A to je údajně jeden z důvodů, proč se s bustou zachází tak opatrně…

Ještě se nabízí otázka - byla ta „ošklivka“ skutečná Nefertiti a sádrový make-up byl jen image pro „budoucnost?“

Nedávno jsem v německé televizi slyšel poslední vyjádření – Nefertiti není falešná, ale odborníci nemohou ani říci, že je pravá. Kulantní šalamounské vyjádření.

Tak nevím, zda se mám té mé kolegyni omluvit nebo ne…

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523044
DnesDnes607
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2146
Tento měsícTento měsíc14812

Partnerské weby

apartman banner