Zmenšená kopie slavné americké hory Mount Rushmore se nachází v samém srdci Kokořínska, nad vesnicí Želízy. Zdejší legendární Čertovy hlavy, kamenné plastiky staré přes 170 let, jsou největšími vytesanými kamennými díly u nás. Monumentální skalní skulptury zde vytesal s podporou majitele

zdejšího panství Antonína Veitha sochař Václav Levý. Tento původně kuchař na blízkém liběchovském zámku s nimi začal v létě 1841. Přeměna pískovcové skalní stěny na reliéfy dvou obřích hlav mu trvala jen pět let. Ačkoli mohl na skále pracovat jen když měl volno a mimo zimu, vytvořil zde do léta 1846 plastický reliéf o výšce skoro deset metrů, což z něj činí na české poměry zcela unikátní dílo. Podle některých záhadologů do nich navíc Levý zakomponoval jakési tajemství, šifru, o čemž svědčí zajímavý tvar zorniček obrů ve tvaru šesticípé hvězdy. Právě ta má být klíčem k vyluštění dávného tajemství nesmrtelnosti.

I kdyby to ale nebyla pravda, svým dílem ve skalách Kokořínska si Levý nesmrtelnost opravdu zajistil. Později se totiž i díky donátorství svého nadřízeného, majitele liběchovského zámku Antonína Veitha, dostal na studia do Prahy a následně do Mnichova. Stal se z něj jeden z nejvýznamnějších českých sochařů 19. století. Jeho pozdější díla nalezneme také v kostele sv. Karla Boromejského a dokonce i v chrámu sv. Víta v Praze.

Ve druhé polovině 19. století Václav Levý žil i pracoval v Římě a následně, až do své smrti v roce 1870, v Praze. K žákům tohoto svérázného samouka, který se „vycvičil“ na pískovcových skalách Kokořínska, patřil mimo jiné i Václav Myslbek.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523033
DnesDnes596
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2135
Tento měsícTento měsíc14801

Partnerské weby

apartman banner