Proč nemůžeme jednoduše akceptovat, že literárním géniem na planetě Zemi byl William Shakespeare? Proč nám připadá těžké smířit se s tím, že syn rukavičkáře ze Stratfordu nad Avonou byl autorem takových světových divadelních her, jako jsou Hamlet nebo Mackbeth? Proč máme výhrady k autorství Williama

Shakespeara?

Protože se dochovalo jen málo záznamů o jeho životě, podnítilo to spekulace. Pochybnosti projevili laici i literární experti.

Které datum narození je správné?

S jistotou nevíme ani přesné datum jeho narození, v publikovaných dokumentech se liší o několik dní. Za jeden z údajů se považuje 23. duben 1554. V té době byla praxe křtít dítě až třetí den po narození, a proto se ujalo i datum 26. dubna. Spekuluje se i o tom, že datum 23. dubna, které bylo poprvé uvedeno v 18. století, má být omyl a má souvislost s jeho datem úmrtí, a to 23. dubna roku 1616.

S jistotou víme, že se narodil ve Stratfordu nad Avonou. Jeho otec byl katolík, na pár let také starosta, ale živil se chovem ovcí, prodejem vlny, obchodováním s realitami a půjčoval peníze.

Mladý Shakespeare navštěvoval místní gymnázium, kde se vyučovala latina a řečtina a žáci byli seznamováni s velikány antiky - Ovidiem nebo Platónem. V žádném případě nebyla na programu francouzština nebo italština. Shakespeare nikdy nenavštěvoval univerzitu.

Rodina musela svoje náboženské vyznání skrývat, neboť královnu Alžbětu I. papež exkomunikoval z katolické církve. V Anglii bylo nebezpečné být katolíkem. Ta správná víra byla anglikánská. Gymnázium Shakespeare nedokončil, musel pomáhat otci s chovem ovcí.

Sedm ztracených let

V 18 letech se mladý William oženil s Annou Hathaway, o osm let starší dámou. V 16. století to bylo neobvyklé manželství. V podstatě se oženit musel. Za zhruba šest měsíců po svatbě Anna přivedla do rodiny první přírůstek. Po narození dvojčat William Shakespeare odešel z domova. Co dělal po dobu sedmi let, není známo. Odešel z důvodů náboženských, politických a nebo bylo příčinou pytláctví? Dodnes je to neobjasněná záhada.

V literatuře jsou tato léta označována jako „léta ztracená“. Pokusil se o návštěvu univerzity nebo studoval v knihovnách? A vůbec kardinální otázka - kde hledal literární inspiraci? Není proto divu, že „ztracená léta“ dala vzniknout mýtům a legendám.

Londýňané milovali divadlo

Londýn byl na konci 16. století nadšen divadlem. V tu dobu se ve městě objevil i William Shakespeare. Není známo, jak se dostal do Londýna. Bylo to v době, kdy ve městě řádil mor a divadelní společnosti provozovaly svoje umění v okolních městech. Je možné, že Shakespeare zkoušel svoje štěstí stát se hercem. To se mu s největší pravděpodobností podařilo v Canterbury, kde se také seznámil s Christopherem Marlowem. Mor pominul a divadelní společnost se vrátila do Londýna. Otázkou je, jak se Shakespearovi podařilo o svých autorských schopnostech přesvědčit publikum. Na to dává odpověď historie.

Petr Vokáč

(Dokončení v příštím čísle)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523026
DnesDnes589
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2128
Tento měsícTento měsíc14794

Partnerské weby

apartman banner