Před lety jsme s přáteli stanuli u tajemné lesní hrobky poblíž vsi Řitka a dýchla na nás zvláštní atmosféra. Jako bychom se na okamžik přenesli kamsi do záhrobí a propojili se se světem zesnulých. Nezvyklé místo posledního odpočinku zvolil pro svoji maminku hrabě Leopold Brandis. Lesní hrobka byla vybudována

stranou od civilizace, v hloubi Hřebenů, které jsou horským předvojem vyšších a rozlehlejších Brd. Zde, západně od Prahy, po smrti odpočívá hraběnka Brandisová, rozená Kinská. V neobvyklé kryptě byli pohřbeni i další členové významného rodu. Po své babičce tu k věčnému spánku ulehl i malý Leopold, který byl synem hraběte. Zemřel v deseti letech na zákeřnou spálu. Dále do hrobky uložili i Leopolda staršího, otce, nakonec i jeho choť Johanu, ženu výjimečných vlastností. Hrobka později zarostla hustým mlázím a zůstala uvězněna v neprostupných houštinách. Málokdo sem zašel, málokdo z místních znal cestu ke kamennému kříži a betonové kryptě s ohrádkou. Říkalo se, že duchové zemřelých se zde zjevují vždy o Dušičkách a během vánočních svátků. Aby ne, vždyť právě na Dušičky a na Štědrý den večer sem chodívaly hraběcí dcery, komtesy Jana, Kristina a Lata (vlastním jménem Marie Immaculata). Dcer bylo původně sedm, ale právě Lata se stala nejproslulejší. Jako první žena startovala na Velké pardubické, také ji jako jediná žena v roce 1937 vyhrála. Koně milovala, jezdila na nich již od osmi let.

Rod Brandisů, respektive jeho česká větev, se za války přihlásila k Čechům. Odmítl říšské občanství, i když na něj (díky tyrolskému původu) měl automaticky nárok. Nacisté do zámku nasadili tzv. nuceného správce, totéž po roce 1948 provedli komunisté. Zámek byl zestátněn a na počátku 50. let minulého století byla zbylá trojice sester vystěhována do chaty nad Babí roklí a Zelenou pasekou.

Již před lety jsme se pokoušeli psychotronicky změřit sílu zdejší energie. Byli jsme překvapeni, lesní hrobka vykazovala velmi silnou pozitivní energii. Většinou je tomu naopak, všude na hřbitovech i u osamělých hrobů je „otisk“ záporný. Možná sem onu kladnou psychickou energii vnesly dcery, které pravidelně vzpomínaly na milovanou babičku, rodiče a svého předčasně zesnulého bratříčka. A lesní bytosti stály při nich jako strážní andělé v těchto zapomenutých končinách středních Čech.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2523041
DnesDnes604
VčeraVčera787
Tento týdenTento týden2143
Tento měsícTento měsíc14809

Partnerské weby

apartman banner