Čtenářku Zdeňku z Plzně zajímá: „Prý se u kapličky svatého Vojtěcha v Mýtě na Zbirožsku dějí podivné věci, říkala mi o tom moje známá. Je to způsobeno tím, že zde kdysi opravdu svatý Vojtěch prošel?“

Toto místo je opředeno mnoha záhadami, o některých z nich se vám rádi zmíníme.

Leží ve východní části západních Čech někde opravdu hrob generála z dob napoleonských válek? Vstupují zdejší přízraky do lidských příbytků? A je svatovojtěšská kaplička tou pravou zázračnou?

U tzv. Cikánského kříže mají být pohřbeni žoldáci z napoleonských válek včetně významného francouzského generála. Podle jiné legendy je velitel pochován o kousek dál, pod malým pahorkem. U hromadného hrobu prý ještě v devatenáctém století postávali různí věštci, dovedli znamenitě hádat z ruky a vykládat karty.

V Mýtě a okolí se to v minulých staletích jen hemžilo různými duchy, démony a tajemnými postavami. S jednou z nich se setkala i selka Barbora Veverková. Bytost v bílém hábitu ji navštěvovala každý pátek, po několik týdnů za sebou. Z hradu Radeč nezbylo nic, jen příkop a nepatrné zbytky základů. I zde je, podle další pověsti, v podzemí ukryto hned několik pokladů najednou, jsou chráněny prastarou kletbou. Za úplňku tu zaslechnete kvílení zavražděných tuláků. Hradní pán je dal pochytat a na rozcestí upálit. Událost ze čtrnáctého století ale měla tragickou dohru. Šlechticův rod byl stižen kletbou, která zlikvidovala všechny jeho členy. Je pravda, že Radeč, poprvé zmiňován v roce 1342, byl skutečně náhle opuštěn a již nikdy nebyl znovu osídlen.

A kaplička svatého Vojtěcha v Mýtě? V 80. letech minulého století tu do podivného transu upadlo několik výletníků, říkalo se, že uslyšeli kvílení pekelných hlasů. O co šlo? Že by nějaká anomálie? Dočasná „porucha“ magnetického pole? Narušené biopole citlivých turistů? Nevíme. A žádné bližší informace se nám dohledat nepodařilo. Legendární svatý Vojtěch prý tudy skutečně prošel, bylo to při jeho návratu z Říma do Prahy. Zůstala po něm dnes zpřetrhaná „magistrála“ zázraků. Kdysi občerstvovala unavené poutníky, léčila nemocné. Jen se muselo vědět, jak na to.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504864
DnesDnes496
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3116
Tento měsícTento měsíc16210

Partnerské weby

apartman banner