Dobrodruh a vzdělanec Marlowe

William Shakespeare a Christopher Marlowe byli asi stejně staří, bylo jim kolem 30 let. Marlowe byl velmi nadaný, znal několik řečí. Studoval na univerzitě v Canterbury a Cambridge. Měl vzdělání, které dávalo předpoklady, aby se

stal úspěšným spisovatelem. Jméno si v londýnském divadelní světě udělal díky legendě o doktoru Faustovi. Marlowe z ní udělal divadelně napínavé a přitažlivé drama. Nesmíme opomenout jeden jeho povahový rys – Chritopher Marlowe měl dobrodružnou povahu.

Do triumvirátu patřil ještě Thomas Walsingham, vnuk Francise Walsinghama, jenž byl zakladatelem anglické tajné služby jejího Veličenstva Alžběty I. Byla to první tajná služba v Evropě.

Mnoho adeptů na autorství

Zásadní otázkou tedy je - byl William Shakespeare skutečně autorem her a lyrických sonetů? Nezůstaly po něm totiž žádné rukopisy, žádný důkaz, že byl autorem literárních děl, jako jsou Othello, Sen noci svatojánské a nebo Romeo a Julie. Kde získal inspiraci pro vytvoření děl, když neopustil hranice Anglie?

Existují ale i jiní adepti na autorství děl připisovaných Shakespearovi. Patří mezi ně Edward de Vere, sedmnáctý hrabě z Oxfordu. Jako aristokrat si nemohl dovolit psát jako básník pro „veřejnost“. Podezření však později vyprchalo, protože de Vere zemřel dříve, než se objevila pozdější díla Shakespeara.

Dalším „podezřelým“ je i velký Francis Bacon, anglický filozof, vědec a politik s univerzitním vzděláním. Dosáhl pozice Lorda kancléře, nejvyššího úřadu v Anglii. Ke kandidátům patří, ač je to k neuvěření, i samotná královna Alžběta I.

Plán vraždy tajné služby

Po exkomunikaci anglické královny pociťovala anglikánská církev tlak okolního katolického světa. Francis Walsingham, jako šéf tajné služby, dostal od královny za úkol špionáží získat záměry především Francie a Španělska. Walsingham se rozhodl využít i Christophera Marlowa. Ten začal svoji špionážní činnost v klášterech katolických zemí. Byl zřejmě úspěšný, a proto se o něm začaly šířit pověsti, že pracuje pro obě strany.

Vzniklou aféru se snažil zahladit vnuk Francise Walsinghama, Thomas, rovněž příslušník anglické tajné služby. Marlowe se vrátil zpět do Londýna a pověsti neutuchaly. Francis i Thomas věřili loajalitě Marlowa a vymysleli perfektní plán. Marlowe musel zmizet z Anglie.

Na jednom večírku byl Marlowe zavražděn a rychle pohřben. Svědci, kteří vraždu potvrdili, vůbec na večírku nebyli a vrah byl Alžbětou I. omilostněn a začal dokonce pracovat u anglické tajné služby. Byla to jasná fingovaná vražda

Italská inspirace vyhnance?

Christopher Marlowe zmizel z Londýna a potajmu se objevil ve Veroně. V té době zřejmě napsal divadelní hry Romeo a Julie a Kupec benátský. Pro vytvoření těchto her bylo nutné znát zvyky a obyčeje veronské společnosti. Jak se dostaly rukopisy do Anglie? Jednoduše. Prostřednictvím kurýra k Thomasu Walsinghamovi. Ten nechal udělat kopie, které skončily u Williama Shakespeara. Tak zněla dohoda. Dříve se nějaké autorství příliš neřešilo, bylo běžné, že divadelní kus byl sepsán ve spolupráci třeba dvou autorů.

Ještě než byl Marlowe „zavražděn“, objevil se v Londýně anonymní rukopis Venuše a Adonis, který nesl všechny rysy Marlowova psaní divadelních her. Jenže netrvalo dlouho a byl objeven autor - a tím byl William Shakespeare.

Williamův Opravený pomník

William Shakespeare začal být úspěšný a bohatl. Na sklonku života, po roce 1610, se však vrátil do Stratfordu a věnoval se chovu ovcí. Před smrtí sepsal pečlivě závěť, v níž není ani zmínka o knihách nebo nějakých rukopisech. Testament samozřejmě Shakespear vlastnoručně podepsal.

Je pochován v Holy Trinity Church a nad jeho hrobem je monument nesoucí atributy spisovatele - pergamen a pero. Má to však jeden háček. Na původním monumentu bylo zcela něco jiného, a to pytel s vlnou.

Shakespearovo dílo bylo přeloženo do 80 jazyků a zfilmováno bylo všech 37 (někdy se

uvádí 38) děl. Pro Anglii je výborným exportním artiklem.

Nakonec zbývá otázka - najdou se jednou dokumenty, které vysvětlí nejasnosti kolem Williama Shakespeara? Ovšem pak by padl jeden mýtus, jedna historická legenda…

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504903
DnesDnes535
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3155
Tento měsícTento měsíc16249

Partnerské weby

apartman banner