„Během úplňkových nocí se tu lidem zjevovaly děsivé přízraky, které patřily mezi krvelačné bytosti, útočníky s nehmotnými těly,“ tvrdí turistický průvodce z roku 1937. Text popisuje divoké údolí pod jihovýchodním svahem brdské hory Tok.

Kdysi nepřístupné místo dnes objevují ojedinělí turisté. Řada z nich se v krásné horské přírodě, ve výškách okolo osmi set metrů, přesto necítí dobře. Někteří citliví návštěvníci právě zde, ve Fabiánově žlebu, pociťují podivné návaly horka či zimy, smutek a bolesti hlavy. Možná je to i tím, že tudy procházela tajemná Černá bohyně, jakýsi mlhový přízrak v černém oděvu. Podivně zahalenou ženu spatřil i dědeček pana Dostála z Plzeňska, který pod horou Tok pracoval jako dřevorubec. Příhoda se měla odehrát v roce 1920 nebo o rok později. Očarovanou roklí procházeli rovněž pytláci, stoupali proti proudu kaskádovitého potoka. Pramení v rašeliništi zvaném Ďáblova kuchyně, což je proslulé rejdiště bludiček a namodralých světýlek zvaných „mrtvé duše“.

Pod horou Tok (865 m) se domorodcům z okolních osad a vsí zjevovala kobylí hlava nebo létající přízrak, vypadal jako levitující trpaslík. Kdysi v blízkosti bývala vojenská dopadová plocha u střelnice, dnes po ní zůstaly uzavřené pláně (právě tam ještě probíhá pyrotechnický průzkum) a nehezký průsek (součást původní protipožární prevence). Jeden z vojáků tehdejší základní služby prý poblíž postřelil dva kolegy, měl dojem, že se v lesním šeru proměnili v ďábelské bytosti. Událost ze 60. let minulého století se dostala až do novodobých mýtů a děj příběhu byl několikrát měněn a překrucován. Dodnes se však pamětníci dušují, že jádro historky je skutečné. Je docela možné, že se citlivý mladík pod vlivem stresu napojil na paralelní informační pole a na okamžik dokázal nahlédnout do jiného světa, do jiného časoprostoru. To tvrdí krajoví záhadologové, my jsme v úsudku daleko opatrnější, protože voják mohl být klidně pod vlivem drog, alkoholu nebo léků. Faktem ale je, že klima je tu pro takové psychické zkraty a manifestace celkem ideální. Vlhkost, podzemní prameny, bažiny, častý výskyt mlh, dravá proudící voda i specifické složení hornin.

O svatojánské noci pod Tokem kvete zlaté kapradí a posvátný strom se stříbrným jehličím. Prý vám splní každičké přání a zajistí dlouhověkost. Škoda, že je to jen hezká pohádka, kterou naši předci vyprávěli svým dětem a vnoučatům.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501537
DnesDnes506
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4227
Tento měsícTento měsíc12883

Partnerské weby

apartman banner