O Brdské zimní armádě se dodnes vyprávějí neuvěřitelné historky. Nešlo o žádné pistolníky či zbojníky, ale o svéráznou trampskou komunitu ze 30. let minulého století. Vypravme se po stopách otužilců a milovníků divoké přírody přímo do nitra hor. Zajímalo nás, jak to všechno začalo. Legendy

se různí, nejčastěji je za zakladatele Brdské zimní armády považován tramp Jerry Packard, vlastním jménem Jaroslav Krsek. Se svým nejvěrnějším kamarádem Brochesem prý chtěli napodobit slavné prospektory z americké Aljašky. Stát se zimním trampem vyžadovalo odvahu a otužilost. Tábořilo se ve sněhu, v různých skalních slojích a norách, někdy i na sněhu v prostých přístřešcích. Zimní armáda se časem rozrostla, již kolem roku 1930 sdružovala téměř 140 nadšenců. Poznávacím zbarvením byl jakýsi svérázný stejnokroj - dlouhé kabáty, tlusté olivově zelené svetry a široké klobouky s odznakem. Brdská zimní armáda se zapsala do dějin i odvážnými činy některých jejích členů. Například již zmiňovaný zakladatel Jerry Packard se během II. světové války zapojil do protifašistického odboje a v roce 1943 skončil na popravišti.

Tato výjimečná komunita také v roce 1929 založila dnes již kultovní brdský kemp Zlaté dno. Původně se jmenoval Dice camp a byl rafinovaně ukryt v lesích a horách. Najít cestu do kempu nebylo jednoduché, mnozí řadoví trampové a zvědaví turisté tam nedošli nikdy. Přestože znali svou krajinu velmi dobře, nedokázali najít tu správnou „štreku“. O kempu se vyprávěly barvité legendy, asi nejproslulejší je ta o dvojici posvátných smrků s trampskými trofejemi a kultovními předměty nebo příběh o zvláštní kamenné mohyle. Připomíná hrob či posvátné tibetské mohyly podél himálajských cest. Trampové sem přinášeli kameny, které na mohylu pokládali – a tak unikátní památka neustále rostla do výšky.

V období první republiky se v Brdech vyskytovaly i jiné neobvyklé mohyly, říkalo se jim popelové. Také ony byly vytvořeny zdejšími trampy. Ohromné hromady popela vznikaly tak, že se na starém „základu“ zapálil oheň nový. Když vatra dohořela, zvětšil čerstvý popel mohutnost i výšku mohyly.

Dnes zde vládne ticho a jen největší nadšenci se vydávají na cesty za poklady a ukrytým Zlatým dnem…

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2501512
DnesDnes481
VčeraVčera680
Tento týdenTento týden4202
Tento měsícTento měsíc12858

Partnerské weby

apartman banner