Stojíme na hranici středních a jižních Čech, těsně za městečkem Březnice. Odtud putujeme podél řeky Vlčavy na vrch zvaný Stražiště (občas chybně psaný jako Strážiště). Prý se zde a v okolní krajině občas dějí prapodivné věci. Na vrcholovém hřbitůvku s kostelíkem svatého

Jana Křtitele jsme již pátrali, proto se tentokrát vydáme ke zbytkům tzv. „výšinné osady“ z mladší doby hradištní. Bozeň je místem dávných a zapomenutých pohanských rituálů a kultů. Známe lidí, kteří by sem během noci nešli ani za milion. I my jsme se setkali s podivnou mlhou, zřetelně jsme u bývalého torza hradiště zaslechli protivné pískání. Rozzlobila se snad na nás dávná božstva našich pradědů? Na Bozni jsme potkali a pana Václava Sládka, znalce zdejších končin a amatérského badatele. Říkal nám, že krajina Bozeňska je tak trochu očarovaná. Pohané sem přinášeli své oběti mocným bohům a bohyním, tudíž je okolí „nasyceno“ zbytkovou energií z dávných obřadů. Zřejmě jsme i my na vlastní kůži zažili fenomen tzv. zpětné projekce dávných dějů. Mlha se již rozplynula, opět vysvitlo sluníčko. Ani záhadný pískot se už neozval.

Pan V a při něm začaly Václav sem jezdí již několik desítek let. Vyprávěl nám, že různé přírodní anomálie tu zažil již mnohokrát. V listopadu 1978 ho překvapil strašlivý vichr, při kterém začaly „zpívat“ okolní stromy. Jeho švagrovou na Bozni v roce 1984 pronásledovala podivná postava malého chlapce, možná, že se jednalo o liliputána. Od té doby sem prý již nikdy nevkročila.

Podle legend ovládali pohané (a nejen Keltové) různé magické způsoby boje, ať již se jednalo o útoky, nebo o obranu. Mezi ně patřilo i přivolávání větru a různých neviditelných démonických bojovníků. Setkávají se dnes turisté na Stražišti s něčím podobným? Se zbytkovou energií z dávných rituálních obřadů?

Církev zdejší kostelík zasvětila svatému Janu Křtiteli. Již ve středověku platil za mocného ochránce před nečistými silami a démony, byl patronem zasvěcenců a tajných společností. Vždyť s démony sám během svého života zápasil. Před čím má obyčejné smrtelníky ochraňovat na vrchu Stražišti? Nebo je toto zasvěcení pouhou náhodou?

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505686
DnesDnes155
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3938
Tento měsícTento měsíc17032

Partnerské weby

apartman banner