O tom se vedou spory již čtyřicet let. Zastánci existence zásahu mimozemského stroje mají jasno. Zmizení australského pilota má na svědomí některá z vesmírných civilizací. Skeptici jsou však toho názoru, že šlo o obyčejnou leteckou nehodu. Že se nenašly trosky letadla? Inu, i to se stává. Jaká jsou tedy

fakta? Mladý, teprve dvacetiletý a tudíž i zřejmě málo zkušený, pilot Frederik Valentich letěl 21. října roku 1978 se svojí cessnou nad Bassovým průlivem. Dole na zemi s úžasem zaznamenávali, jak vysílá do éteru podivné zprávy o světlech a neznámém objektu, který ho prý pronásleduje. Dispečer ho ujišťoval, že se v jeho blízkosti žádný jiný stroj nepohybuje. Frederik vzápětí oponoval, že o letadlo se nejedná. Pak nastalo ticho a bylo zřejmé, že pilot havaroval.

Valentichova cessna se nikdy nenašla, ačkoli pátrání bylo rozsáhlé a důkladné. Vyrojily se spekulace, ve kterých hráli hlavní roli údajní mimozemšťané. Unesli ho nebo se srazil s UFO? Například jeden z farmářů později tvrdil, že na obloze zaznamenal vedle cessny i další stroj zvláštního tvaru. Proč se s tím svěřil až posléze? Podle vlastních slov se prý bál, že ho budou lidé považovat za šílence. Ovšem na druhé straně na mysu Otway byla tenkrát pořízena amatérská fotografie, na které je zachyceno místo, kudy mladý pilot letěl. Je na ní viditelný černý předmět. Bylo to tedy UFO, jak se někteří domnívají, nebo pouhý tmavý mrak?

Oficiálně se má za to, že Valentich mohl být dezorientovaný. Odraz ve vodě, nad kterou letěl, si mohl splést s jiným letadlem a silně zářící hvězdy mu navodily iluzi podivného světla. Hovoří se i o tom, že mohl spáchat sebevraždu nebo své zmizení zinscenovat tak, aby po něm nezůstala jediná stopa.

Jak to však bylo doopravdy, je stále záhadou.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505511
DnesDnes570
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3763
Tento měsícTento měsíc16857

Partnerské weby

apartman banner