Izajáš byl judský prorok za vlády králů Achaze a Chizkijáše. Šlo o jednoho z nejvýznamnějších proroků Starého zákona. Jeho spis tvoří nejdelší knihu z celé Bible, i když ji možná sám celou nesepsal. Za krále Achaze začala Judea upadat, neboť uctíval modly, kterým dokonce obětoval i

své děti. Když dal král do chrámu postavit pohanský oltář, Bůh přivedl proti Judeji spojená vojska Izraele a Sýrie. Prorok Izajáš Achaze nabádal, aby začal věřit v boží pomoc, ale ten raději poslal posly k asyrskému králi. Útočníci si Judeu podrobili a zemi pak na dalších sto let ovládla Asýrie.

Žil legendární prorok Izajáš? Důkaz, že zřejmě ano, podali archeologové, kteří v Jeruzalémě objevili pečeť s jeho jménem, kterou někdo otiskl asi před 2 700 lety do měkkého kusu hlíny, jež časem ztvrdla. Jedná se tedy o pečeť tohoto starozákonního proroka?

Vzhledem k tomu, že Izajáš povzbuzoval judského krále Ezechiáše, aby bojoval proti asyrskému vojsku obléhajícímu Jeruzalém a radil mu, aby nedbal asyrských nabídek na kapitulaci, byl možná trnem v oku tehdejším mocným. Traduje se, že smrt velebného proroka byla velmi krutá. Zemřel jako mučedník, prý byl přeříznut pilou v době pohanského povstání za vlády krále Ménašeho, vnuka krále Achaze. Ten, po vzoru svého dědečka, začal znovu uctívat pohanské bohy a amónskému králi Málekovi dokonce obětoval svého syna.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2588037
DnesDnes432
VčeraVčera852
Tento týdenTento týden1284
Tento měsícTento měsíc18401

Partnerské weby

apartman banner