Mnohé staré kultury mají ve své filozofii rozeznatelnou univerzální životní energii, základní složku všeho – éter, prána, čchi, mana, pneuma, ód, guruwari… Nehmatný, neměřitelný základ všeho. Tak i orgonová energie, spojující substanci ducha a hmoty, prostupuje celým vesmírem, nesená pomyslnými orgony. Orgon je název, který jevu dal

Wilhelm Reich, rakousko-americký psychiatr a psychoanalytik silně ovlivněný marxismem, ačkoli byl žákem Sigmunda Freuda.

Reich se pokoušel sladit marxismus, psychoanalýzu a kvantovou fyziku, později do svých teorií začlenil i jógu a východní filozofie, především teorii čaker a kundalini. Freudův koncept libida rozšířil o sociologickou dimenzi z marxistického hlediska. Byl přesvědčen, že libido je energie, která podléhá stejným fyzikálním zákonitostem jako jiné druhy energie. Později teorii libida přepracoval na teorii orgonu. Dospěl k přesvědčení, že orgon má kosmický původ a nevzniká v těle, ale člověk je jeho přijímačem. Vyrobil orgonovou komoru, kde lidé měli být vystavováni silnému proudu orgonu a takto léčeni. Na principu orgonu později sestrojil i přístroj, jímž údajně dokázal rozhánět mraky na obloze či přivolat déšť. Reich vycházel z poznatků psychiatrie a medicíny přes biologii k fyzice, ale základní rysy představ o této energii zůstaly prakticky stejné.

Podle Reicha je orgonová energie v přírodě uložena v jednotkách zvaných biony. Tvrdil o nich, že je lze shromažďovat v přístrojích, tzv. orgonových akumulátorech, a pak použít k léčení. Od roku 1941 tyto akumulátory vyráběl a prodával. Vztah orgonu k vodě, ve které se i ukládá, a směr jeho proudění podle páté z objevených vlastností využil při konstrukci „Cloud Busteru“, přístroje na koncentraci, či naopak rozhánění, dešťových mraků. Objevil také negativní stránku orgonové energie, nazval ji DOR – smrtící orgonová radiace. V době, kdy se tímto efektem zabýval, v okolí jeho laboratoří údajně černala a hynula vegetace.

Reich dosáhl určitých pozoruhodných úspěchů zejména při léčení psychických poruch a rakoviny, ale svými dodnes spornými názory se dostal do konfliktu s lékařskými a právními institucemi v USA. Dostal zákaz činnosti pro práci se svými přístroji. Pro překročení zákazu byl uvězněn a po ročním pobytu ve vězení v roce 1957 zemřel. FDA (Americký úřad na ochranu potravin) mezitím nechala spálit mnoho jeho nepublikovaných teoretických materiálů o orgonu.

Těžko si představit v dnešní době ustanovení vědecké komise dotované tak vysokým grantem, aby fundovaně prověřila možnost či nemožnost této a na podobném principu „všeenergie“ postavené teorii. Tím se ale celoživotní práce jednoho zapáleného výzkumníka dostává na úroveň přeskakování prasklin v chodníku nebo zkoumání možností bludiček v močálech.

Ale stále tady zůstává to malé CO KDYBY?

JAROSLAVA VOJTĚCHOVÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2588019
DnesDnes414
VčeraVčera852
Tento týdenTento týden1266
Tento měsícTento měsíc18383

Partnerské weby

apartman banner