Čtenářka Vlastimila Č. se ptá: „O Velikonocích se každoročně publikuje hodně článků o lidech, kterým se na těle objevují stigmata. Víte o někom, u něhož byla například lékařsky potvrzena?“

Stigmata jsou rány na místech, které byly způsobeny Ježíšovi během ukřižování a křesťanská církev je hodnotí jako zázračný jev. Trpěl jimi například František z Assisi. Objevují se v místech označovaných jako Pět ran Kristových na rukách, nohách a v boku. Jednou ze známých stigmatiček byla například dívka pocházející z Německa, která se jmenovala Anna Kateřina Emmerich? Vstoupila do dějin římskokatolické církve i jako vizionářka. Narodila se v roce 1774 ve Vestfálsku ve velmi chudé rodině. Od mládí byla nábožensky založena, a proto se rozhodla sloužit Bohu. Vstoupit do augustiniánského kláštera Agnetenberg v Dülmenu se jí podařilo až v osmadvaceti letech, ihned však získala mezi řádovými sestrami svým náboženským zanícením a vizemi respekt.

Roku 1812 byl však její „mateřský“ klášter zrušen. Anna Kateřina pak žila u jedné ženy a údajně ji dokázala léčit z nemoci. O pouhý rok později se jí na těle objevila stigmata. Tento neobvyklý jev vyvolal takovou pozornost, že se o ni začaly zajímat vysoké církevní kruhy i lékaři, a k tomuto účelu byla také ustavena biskupská komise. Ta nezjistila nic podezřelého a Anna Kateřina se prý od té doby úporně modlila k Bohu, aby ji ran na těle zbavil. Povedlo se to až po dlouhých pěti letech, ale každoročně na Velký pátek se stigmata opět objevovala. Pod kůží na hrudi měla hematomy v podobě křížů a stěžovala si na bolest hlavy, jako by ji tlačila trnová koruna, kterou měl na sobě Kristus při ukřižování. Zemřela v padesáti letech a byla blahoslavena.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2552695
DnesDnes334
VčeraVčera666
Tento týdenTento týden3612
Tento měsícTento měsíc2871

Partnerské weby

apartman banner